Inteligjenca artificiale nuk njeh limite, krijon antibiotikun e ri - Business Magazine Albania

Inteligjenca artificiale nuk njeh limite, krijon antibiotikun e ri

Një antibiotik i ri nga inteligjenca artificiale. Në vetëm 2 orë IA, ka analizuar 7000 molekula dhe nëpërmjet algoritmit ka arritur të konfirmojë atë të duhurën kundër një superbaterie, që sipas OBSH Acinetobacter Baumannii zakonisht merret në struktura spitalore dhe shkakton infeksione shumë të rënda, duke u vlerësuar si ndër më të rrezikshmit në botë.

Rezultatet janë publikuar në revistën shkencore “Nature Chemical Biology” dhe kjo arritje konsiderohet e rëndësishme pasi i hap rrugën mundësisë për përshpejtimin e procesit të zbulimit të antibiotikëve të rinj, edhe për shumë mikroorganizma të tjerë që janë kërcënim për shëndetin e njeriut.

Nëse nga njëra anë inteligjenca artificiale duket shumë efikase në këtë fushë të mjekësisë, nga ana tjetër, një ekip ndërkombëtar studiuesish ngrenë alarmin se duhet frenuar, pasi e pa rregulluar me ligj, një ditë mund të kërcënojë eksistencën e njerëzimit. Ndër firmëtarët e kësaj deklarate është edhe administratori i deleguar i “Open AI” dhe i “Google DeepMind”, të cilët këmbëngulin në faktin se përdorimi i inteligjencës artificiale është i palimituar, dhe rreziku për shfarosjen e njeriut është vërtet real. ctvnews

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #32 - Gusht 2023
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0