Instagram do t’ua ndalojë fëmijëve nën 13 vjeç përdorimin e platformës


Duke filluar nga dita e premte, përdoruesit duhet të tregojnë datën dhe vitin e lindjes, kurse përdorimi i platformës do t’u lejohet vetëm atyre që janë mbi 13 vjeç.

Kjo nuk do t’u kërkohet të rriturve, por ka mundësi që të bëhet pyetja lidhur me moshën, së paku një herë dhe të mos përsëritet më.

Në dallim nga Facebook dhe disa rrjete tjera sociale, Instagram nuk e ka pasur si pjesë të regjistrimit verifikimin e moshës.

Gjatë kalimit të kohës, kjo platformë e cila ndiqet nga të rinjtë në masë shumë të madhe, përmban edhe përdorues, të cilët janë fëmijë.

Ky veprim vjen disa ditë pasi Instagram u kritikua ashpër për lejimin e fëmijëve që të përdorin këtë platformë të shpërndarjes së fotografive.

Të gjithë përdoruesve që kanë edhe llogari në Facebook, Instagrami do t’ju merr datën e lindjes, por nuk do ta shfaq në profil.

Nëpërmjet këtij veprimi, Instagram po hedh hapat e parë për ndalimin e përdorimit të Instagram-it nga fëmijët, derisa t’i lejohet që të bëjë identifikimin e fytyrave nëpërmjet letërnjoftimeve zyrtare.

Lexoni gjithashtu:

Opsioni i Instagram-it që ndoshta nuk e dinit se ekziston

Metro

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale