Opsioni i Instagram-it që ndoshta nuk e dinit se ekziston


Instagram ka një opsion të cilin shumica njerëzve nuk e dinë se funksionon. Bëhet fjalë për Arkivin (Archive).

Ndodh që herë pas here t’i fshini fotot nga profili, por ka mundësi që pas një kohe edhe të pendoheni. Prandaj, Instagram prej kohësh ka krijuar opsionin që ju lejon t’i hiqni fotot nga profili, por pa i fshirë. Arkivi ju ndihmon që herë pas here t’i riktheni fotot për të cilat keni nostalgji.

Lexoni:

Ja si t’i zbuloni me lehtësi ndjekësit e rremë në Instagram

Arkivi (Archive) njihet shumë pak nga përdoruesit për shkak se nuk u njoftua zyrtarisht nga Instagram në momentin që u lançua.

Si t’i arkivoni fotot:

  • Shkoni te fotoja që doni të hiqni, por jo ta fshini përgjithmonë
  • Klikoni tek tre pikat në të djathtë të fotos
  • Klikoni Archive
  • Më pas fotoja do të hiqet nga profili.

Si ta ktheni në profil një foto të arkivuar:

  • Shkoni tek profili dhe klikoni tre vizat horizontale që shfaqen në të djathtë të celularit
  • Klikoni Archive
  • Fillimisht ju del arkivi për story-et (Stories Archive), por çojeni tek arkivi i postimeve (Post Archive)
  • Shkoni te fotoja që doni ta riktheni
  • Klikoni tre pikat që ndodhen në të djathtë të fotos
  • Klikoni “Shfaqe në Profil” (Show on Profile) dhe fotoja do të rikthehet në profilin tuaj.

Lexoni:

https://businessmag.al/instagram-po-teston-reels-nje-format-video-muzike-i-ngjashem-me-tiktok/

Havecamera

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale