Hillary Clinton: Drejtori i Facebook duhet të paguajë çmimin për dëmtim të demokracisë
Përditësuar së fundmi: 04/11/2019

Hillary Clinton: Drejtori i Facebook duhet të paguajë çmimin për dëmtim të demokracisë

Share
nga Eridon Elshani
Nën 04, 2019
-Manages Business Mag Kosovo
lexo me teper >

Ish-kandidatja për presidente të Shteteve të Bashkuara, Hillary Clinton, ka thënë se drejtori ekzekutiv i rrjetit social, Facebook, duhet të paguajë një çmim për atë që po i bën demokracisë.

Ajo hodhi dyshime për mundësinë e mbajtjes së zgjedhjeve të lira dhe të drejta pas vendimit të rrjetit social për të mos kontrolluar faktet e reklamave politike.

Duke folur në një tubim në New York, të organizuar për skandalin “Cambridge Analytica”, kandidatja e zgjedhjeve të kaluara tha se zgjedhjet e ardhshme në Shtetet e Bashkuara dhe në Britani të Madhe janë në rrezik dhe kritikoi vendimin e Facebook-ut për t’i lejuar politikanët që të gënjejnë në reklamat e tyre në këtë rrjet social.

Deklarata e saj vjen në kohën kur po qarkullojnë disa thashetheme se bashkëshortja e ish-presidentit Clinton mund të bëhet përsëri pjesë e garës për presidente të Shteteve të Bashkuara.

Ajo tha se është e pashmangshme që të dhënat e rreme në Facebook do të kenë ndikim në zgjedhje, sepse, sipas saj, propaganda jep rezultate. Clinton shtoi se lajmi i rremë në Facebook, i publikuar në vitin 2016, se gjoja Papa Françesku e ka përkrahur Donald Trump-in në zgjedhje, kishte ndikim të vërtetë.

TheGuardian