Harrojeni 5G, Kina nis zhvillimin e teknologjisë mobile 6G
Përditësuar së fundmi: 08/11/2019

Harrojeni 5G, Kina nis zhvillimin e teknologjisë mobile 6G

Share
nga Eridon Elshani
Nën 08, 2019
-Manages Business Mag Kosovo
lexo me teper >

Ndonëse 5G ende nuk është shtrirë në të gjithë botën, beteja midis superfuqive, siç është rasti i SHBA-ve dhe Kinës, vijon të jetë e fortë. Secili shtet synon të ketë kontroll mbi rrjetet 5G në shtete të ndryshme për shkak të sigurisë kibernetike.

Por ndërkohë që beteja vazhdon për 5G, një ekip nga Universiteti i Juglindjes në provincën Jiangsu të Kinës, ka nisur kërkimet për rrjetin e brezit të gjashtë të telefonisë mobile (6G). Ky zhvillim është konfirmuar edhe nga Ministria Kineze për Shkencën dhe Teknologjinë.

Lexoni gjithashtu:

Kina sapo lançoi rrjetin më të madh të teknologjisë 5G në botë

Drejtuesi i ekipit parashikon se 6G do të përfshijë një sferë më të gjerë, me shpejtësi më të lartë dhe siguri më të madhe në krahasim me teknologjinë 5G. Ekspertët parashikojnë se teknologjia 6G do të vihet në funksion komercial brenda vitit 2030.

Shkurtesa G në 5G (6G) nënkupton “gjeneratë” dhe gjithçka ka filluar me gjeneratën 1G në vitet ‘90 duke u zhvilluar dhe përmirësuar me gjeneratat pasuese.

Cnbc