Kina sapo lançoi rrjetin më të madh të teknologjisë 5G në botë


Në njoftimin e kompanive shtetërore të telekomunikacionit China Telecom, China Unicom dhe China Mobile, thuhet se ato kanë lançuar shërbimin e telefonisë celulare 5G në 50 shtete, duke përfshirë qytetin e Pekin-it, Shanghaij-it, Hangzhou-t dhe Guangzhou-n.

Më tej thuhet se shërbimet 5G, me çmimet që sillen prej vetëm 128 juanë (16.29 euro) në muaj, do t’u mundësojnë konsumatorëve kinezë në mbarë vendin që të përdorin shërbime ultra të shpejta të internetit celular.

Lexoni gjithashtu:

Kina ia kalon SHBA-ve për nga numri i milionerëve

Autoritetet kineze njoftuan se planifikojnë të instalojnë mbi 50.000 stacione bazike të 5G-së në mbi 50 qytete kineze deri në fund të vitit.

Po ashtu, planifikohet që shërbimi 5G të jetë i arritshëm në mbarë Kinën.

CNN

Must watch
Business Mag Nr. #24 - Tetor 2020

Numri 24 i revistës Businessmag.al sjell një panoramë të zhvillimeve, përshtatjeve dhe ecurisë në sektorë të ndryshëm të ekonomisë. Në të njëjtën kohë, shohim zhvillime relativisht të kënaqshme.  Organizime të reja si Dhoma Ekonomike e Gruas, duket si një shpresë për më shumë zë, lobim dhe mbështetje për gratë sipërmarrëse dhe sipërmarrjet e reja.

Gjatë kësaj periudhe angazhime si programi “Ringrihu më i fortë”, ishin një lloj kundërpërgjigje ndaj dëmeve ekonomike që po shkakton pandemia.

Influencerat vijojnë të rrisin hapësirat e tyre dhe janë bërë një instrument i rëndësishëm marketimi. Në brendësi të revistës do të gjeni renditjen e top 100 influencerave më të mëdhenj në vend.

Gjatë kësaj vere ndërkohë, vetë Businessmag pati një fushatë të suksesshme të promovimit të turizmit shqiptar. Qindra të rinj u angazhuan të dërgojnë foto dhe përshkrimet e vendeve të ndryshme të Shqipërisë.

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale