Google pezullon pa afat 'Project Ara-ën' - Business Magazine Albania

Google pezullon pa afat ‘Project Ara-ën’


Google ka njoftuar pezullimin pa afat të Project Ara, një projekt që do të mundësonte përzgjedhjen e pjesëve dhe ndërtimin e një telefoni sipas dëshirës së njerëzve.

Kompania prezantoi me shumë bujë në 2013 këtë projekt dhe në muajin maj të këtij viti tha se këtë vjeshtë do të hidhte në treg pjesët e para.

Por me gjasa, diçka nuk ka shkuar sipas planeve të gjigandit teknologjik amerikan. Në njoftimin zyrtar të kompanisë thuhet thjeshtë ‘shtyrja’ pa afat e këtij projekti, pa dhënë argumentimin se përse.

Reuters raporton se projekti është braktisur përkohësisht për t’u përqendruar tek telefonat, tabletet dhe shërbimet që ofron aktualisht kompania në tregun e telefonave inteligjentë.

Project Ara nisi në gjirin e Motorolas kur kjo kompani u ble nga Google, e cila e shiti sërish më vonë, ndërsa projektin premtoi ta zhvillonte vetë. Ideja ishte që klientët “ta ndërtonin vetë” telefonin e tyre sipas preferencave, duke përfshirë këtu ekranin, kamerat madje dhe procesorin.

 

burimi:top-channel

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #26 - Korrik 2021

Ditët e nxehta të kësaj vere mund t’i freskoni me artikujt e revistës 26 të Businessmag. Një numër i pasur me artikuj rreth sipërmarrjeve në fusha të ndryshme, por edhe profileve interesante të sipërmarrësve. Që në kopertinë vini re dy djem që po çojnë përpara sipërmarrjen e ngirur nga prindërit. Një model për t’u ndjekur nga shumë sipërmarrje të tjera. Idetë e reja, nismat e reja në biznes sot janë më të rëndësishme se kurrë për të mundësuar suksesin.
Zhvillimet në disa tregje mund t’i gjeni në brendësi të revistës. Të tilla janë tregjet e real estate dhe ai i shërbimit postar.

Zhvillimet në fushën e teknologjisë këtë vit vijnë me 10 gjetjet më të rëndësishme teknologjike, të cilat janë orientuar shumë drejt zhvillimeve shëndetore.

Diaspora vjen me profilin e një sipërmarrëseje në fushën e stilimit dhe qepjes së veshjeve. Ornela ka arritur të hapë tre dyqane shërbimi, ku përshtaten brandet më të mëdha sipas nevojave të klientit.

Edukimi është një temë e prekur nga ne në këtë numër, pasi sfidat e edukimit në këtë vit pandemik kanë qenë të mëdha. Sjellim dy akademi me zhvillimet e tyre dhe qasjen ndaj edukimit gjatë pandemisë, si dhe mundësinë e edukimit të fëmijëve në format më të mira të mundshme.

Në brendë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0