Gati 9 vite jetë i shpenzojmë në telefon - Business Magazine Albania

Gati 9 vite jetë i shpenzojmë në telefon

telefon

Telefonat inteligjentë janë pjesë e jetës sonë, kështu që ne kalojmë një shumë kohë duke i përdorur ato. Me këtë në mendje, WhistleOut kreu një studim që zbuloi se njerëzit kalojnë një mesatare të përafërt prej 9 vjetësh duke parë ekranin e pajisjes së tyre.

Sipas studimit, njerëzit kalojnë pak më shumë se 76,500 orë të jetës së tyre duke parë një ekran të telefonit celular, afërsisht 8,74 vjet. Kjo stimulohet pasi mosha e përafërt e një përdoruesi për të marrë një smartphone është 10 vjet dhe përdoruesi e përdor atë mesatarisht 3.07 orë në ditë.

Hulumtimi ËistleOut u krye me një mostër prej 1.000 përdoruesish të moshave të ndryshme dhe lëshoi ​​tendencat e përdorimit sipas secilit prej brezave të gjetur.

Si të mos e kaloni kohën në smartphone?

Pavarësisht nevojës, nuk rekomandohen teprimet dhe koha para ekranit duhet të jetë e kufizuar.

Mund të zgjidhni të përdorni modalitetin e natës për të zvogëluar efektet e ekranit, disa rrjete sociale e kanë të disponueshme këtë mundësi, ndihmon në përmirësimin e gjumit dhe zvogëlon rrezikun në sy.

Lexo: Themeluesi i Twitter: rrjetet sociale krijojnë varësi

Duke marrë parasysh më sipër, është gjithashtu mirë të përdorni aplikacione që ju ndihmojnë të masni kohën që kaloni në pajisjet tuaja, kështu do të jeni në gjendje ta kufizoni atë. Tani, telefonat e rinj japin raport ditor dhe javor, ku tregojnë se sa kohë keni shpenzuar në telefon dhe në aplikacione.

Në të njëjtën mënyrë ju mund të ç’aktivizoni sinjalin e njoftimeve, pasi mund të përfundoni duke kapur celularin sa herë që bie dhe qëndron atje për orë të tëra. Shumë herë ato njoftime nuk janë aq të rëndësishme sa mendojmë.

Shmangni kalimin për kohë të gjatë në rrjetet sociale. Kur keni një  detyrë të rëndësishme, koha në rrjetet sociale është nuk është produktive. Që kjo të mos ndodhë, ju mund të ç’instaloni aplikacionet që marrin shumë kohë nga dita juaj dhe kur të doni t’i përdorni këto, hyni nga kompjuteri.

Vendosni aplikacionet më të rëndësishme në desktopin e smartphone tuaj, në këtë mënyrë nuk do të humbni shumë kohë duke kërkuar. Eliminoni ato që nuk përdorni dhe që nuk janë thelbësore për detyrat tuaja.

Entrepreneur

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0