Gati 9 vite jetë i shpenzojmë në telefon

telefon

Telefonat inteligjentë janë pjesë e jetës sonë, kështu që ne kalojmë një shumë kohë duke i përdorur ato. Me këtë në mendje, WhistleOut kreu një studim që zbuloi se njerëzit kalojnë një mesatare të përafërt prej 9 vjetësh duke parë ekranin e pajisjes së tyre.

Sipas studimit, njerëzit kalojnë pak më shumë se 76,500 orë të jetës së tyre duke parë një ekran të telefonit celular, afërsisht 8,74 vjet. Kjo stimulohet pasi mosha e përafërt e një përdoruesi për të marrë një smartphone është 10 vjet dhe përdoruesi e përdor atë mesatarisht 3.07 orë në ditë.

Hulumtimi ËistleOut u krye me një mostër prej 1.000 përdoruesish të moshave të ndryshme dhe lëshoi ​​tendencat e përdorimit sipas secilit prej brezave të gjetur.

Si të mos e kaloni kohën në smartphone?

Pavarësisht nevojës, nuk rekomandohen teprimet dhe koha para ekranit duhet të jetë e kufizuar.

Mund të zgjidhni të përdorni modalitetin e natës për të zvogëluar efektet e ekranit, disa rrjete sociale e kanë të disponueshme këtë mundësi, ndihmon në përmirësimin e gjumit dhe zvogëlon rrezikun në sy.

Lexo: Themeluesi i Twitter: rrjetet sociale krijojnë varësi

Duke marrë parasysh më sipër, është gjithashtu mirë të përdorni aplikacione që ju ndihmojnë të masni kohën që kaloni në pajisjet tuaja, kështu do të jeni në gjendje ta kufizoni atë. Tani, telefonat e rinj japin raport ditor dhe javor, ku tregojnë se sa kohë keni shpenzuar në telefon dhe në aplikacione.

Në të njëjtën mënyrë ju mund të ç’aktivizoni sinjalin e njoftimeve, pasi mund të përfundoni duke kapur celularin sa herë që bie dhe qëndron atje për orë të tëra. Shumë herë ato njoftime nuk janë aq të rëndësishme sa mendojmë.

Shmangni kalimin për kohë të gjatë në rrjetet sociale. Kur keni një  detyrë të rëndësishme, koha në rrjetet sociale është nuk është produktive. Që kjo të mos ndodhë, ju mund të ç’instaloni aplikacionet që marrin shumë kohë nga dita juaj dhe kur të doni t’i përdorni këto, hyni nga kompjuteri.

Vendosni aplikacionet më të rëndësishme në desktopin e smartphone tuaj, në këtë mënyrë nuk do të humbni shumë kohë duke kërkuar. Eliminoni ato që nuk përdorni dhe që nuk janë thelbësore për detyrat tuaja.

Entrepreneur

Must watch
Business Mag Nr. #24 - Tetor 2020

Numri 24 i revistës Businessmag.al sjell një panoramë të zhvillimeve, përshtatjeve dhe ecurisë në sektorë të ndryshëm të ekonomisë. Në të njëjtën kohë, shohim zhvillime relativisht të kënaqshme.  Organizime të reja si Dhoma Ekonomike e Gruas, duket si një shpresë për më shumë zë, lobim dhe mbështetje për gratë sipërmarrëse dhe sipërmarrjet e reja.

Gjatë kësaj periudhe angazhime si programi “Ringrihu më i fortë”, ishin një lloj kundërpërgjigje ndaj dëmeve ekonomike që po shkakton pandemia.

Influencerat vijojnë të rrisin hapësirat e tyre dhe janë bërë një instrument i rëndësishëm marketimi. Në brendësi të revistës do të gjeni renditjen e top 100 influencerave më të mëdhenj në vend.

Gjatë kësaj vere ndërkohë, vetë Businessmag pati një fushatë të suksesshme të promovimit të turizmit shqiptar. Qindra të rinj u angazhuan të dërgojnë foto dhe përshkrimet e vendeve të ndryshme të Shqipërisë.

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale