Fitimet për minutë të gjigandëve të teknologjisë si Amazon dhe Apple. Shifra marramendëse! - Business Magazine Albania

Fitimet për minutë të gjigandëve të teknologjisë si Amazon dhe Apple. Shifra marramendëse!

Përkthyer nga: Florent Ibraimi, kontributor

Big Tech pati një vit të madh suksesi në 2020-ën, pasi pandemia nuk i ndaloi 7 kompanitë më të mëdha të teknologjisë të rriteshin në vlerën $3.4 trilionë në total vitin e kaluar. 

Gjigandët e teknologjisë si Amazon dhe Apple postuan të ardhura rekord në muajt e fundit, ku dy kompanitë arritën mbi $100 miliardë në të ardhura tremujore për herë të parë në tremujorin e fundit të 2020. Në fakt, në rastin e Amazon, gjigandi i tregtisë elektronike xhiroi më shumë se $830,000 të ardhura për minutë në tremujorin e tij më të fundit.

CNBC pa raportet më të fundit tremujore të fitimeve që 7 prej markave më të mëdha në teknologji (Amazon, Apple, Alphabet, Microsoft, Facebook, Tesla dhe Netflix) depozituan në SEC në javët e fundit dhe tregoi sa të ardhura ka bërë secili për çdo minutë në tre muajt e parë të 2021. (Periudha kishte 90 ditë dhe 129,600 minuta, në tremujorin e parë të vitit 2021.)

Lexo: Ja ku do ta investojë Melinda Gates pasurinë e saj miliarda dollarëshe pas divorcit

Amazon: $837,330.25 për minutë

Apple: $691,234.57 për minutë

Alphabet: $426,805.56 për minutë

Microsoft: $321,805.56 për minutë

Facebook: $201,936.73 për minutë

Tesla: $80,162.04 për minutë

Netflix: $55,270.06 për minutë

Kompanitë arritën një mesatare prej $373,606 në minutë, e cila është në të vërtetë më pak se tremujorin e mëparshëm ($416,768 në të ardhura për minutë). Të dy Apple dhe Amazon postuan të ardhura rekord në tremujorët e tyre të fundit të vitit 2020, duke ndihmuar në rritjen e mesatares së përgjithshme, me Amazon e cila arriti mbi $950,000 të ardhura në minutë në atë tremujor.

Në tremujorin e parë të vitit 2021, Amazon udhëhoqi duke arritur më shumë se $108.5 miliardë të ardhura. Kjo do të thotë në $837,330 në minutë gjatë kësaj periudhe tre mujore.

Amazon arriti 100 miliardë dollarë të ardhura për tremujorin e dytë rradhazi. Themeluesi Jeff Bezos (i cili njoftoi se do të tërhiqet nga posti i tij si CEO i Amazon) pa pasurinë e tij personale të arrinte vlerën prej $200 miliardë.

Apple ndoqi Amazon në ndarjen e të ardhurave për minutë, duke arritur $691,234 çdo minutë të tremujorit të parë të vitit 2021. Kompania postoi të ardhura prej $89.6 miliardë për atë tremujor, me rritjen e shitjeve të iPhone me 65.5% krahas së njëjtës periudhë të një viti më herët.

Lexo: Ku ndodhen rezervat më të mëdha të arit në botë?

Apple gjithashtu ka vlerën më të madhe të tregut nga çdo kompani në botë, me më shumë se $2.2 trilionë. Amazon ka një vlerë tregu prej $1.76 trilionë.

Ndërkohë, kompania mëmë e Google, Alphabet, e cila ka një vlerë tregu prej rreth $1.6 trilionë, arriti $426,805 në minutë, bazuar në rezultatet e saj më të fundit tremujore. Kompania raportoi të ardhura totale prej $55.3 miliardë për tremujorin e parë të vitit 2021. Microsoft, me një vlerë tregu prej $1.9 trilionë, raportoi $41.7 miliardë të ardhura tremujore javën e kaluar, të cilat konvertohen në $321.805 të ardhura në minutë.

Facebook ($925 miliardë vlera e tregut) nxori $201,936 të ardhura për minutë dhe $26,2 miliardë të ardhura totale për tremujorin e parë të vitit. Tesla (vlera e tregut $677 miliardë) ishte i radhës në listë me $80,162 të ardhura në minutë, bazuar në një tërheqje tremujore prej $10.4 miliardë.

Së fundmi, Netflix (me një vlerë tregu prej $227 miliardë) pati një vit me të ardhura rekord në 2020-ën, por gjigandi streaming pa një ngadalësimin të abonimeve në tremujorin e parë të vitit 2021. Megjithatë, Netflix arriti $7.2 miliardë në tremujorin e fundit të vitit , e cila konvertohet në $55,270 të ardhura për minutë.

CNBC

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #26 - Korrik 2021

Ditët e nxehta të kësaj vere mund t’i freskoni me artikujt e revistës 26 të Businessmag. Një numër i pasur me artikuj rreth sipërmarrjeve në fusha të ndryshme, por edhe profileve interesante të sipërmarrësve. Që në kopertinë vini re dy djem që po çojnë përpara sipërmarrjen e ngirur nga prindërit. Një model për t’u ndjekur nga shumë sipërmarrje të tjera. Idetë e reja, nismat e reja në biznes sot janë më të rëndësishme se kurrë për të mundësuar suksesin.
Zhvillimet në disa tregje mund t’i gjeni në brendësi të revistës. Të tilla janë tregjet e real estate dhe ai i shërbimit postar.

Zhvillimet në fushën e teknologjisë këtë vit vijnë me 10 gjetjet më të rëndësishme teknologjike, të cilat janë orientuar shumë drejt zhvillimeve shëndetore.

Diaspora vjen me profilin e një sipërmarrëseje në fushën e stilimit dhe qepjes së veshjeve. Ornela ka arritur të hapë tre dyqane shërbimi, ku përshtaten brandet më të mëdha sipas nevojave të klientit.

Edukimi është një temë e prekur nga ne në këtë numër, pasi sfidat e edukimit në këtë vit pandemik kanë qenë të mëdha. Sjellim dy akademi me zhvillimet e tyre dhe qasjen ndaj edukimit gjatë pandemisë, si dhe mundësinë e edukimit të fëmijëve në format më të mira të mundshme.

Në brendë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0