Facebook sjell funksionalitetin më të fundit “Mentorship and Support”


Mentorët shpesh luajnë një rol vendimtar duke i ndihmuar njerëzit të arrijnë qëllimet e tyre. Tani, Facebook dëshiron të ndihmojë në nxitjen e këtyre marrëdhënieve në një vend të vetëm.

Gjigandi i medias sociale lançoi një produkt të ri të Mërkurën, të quajtur “Mentorship and Support”, i cili do të lidhë përdoruesit me mentorë për të marrë këshillat dhe mbështetjen që u nevojitet. Qëllimi është të bashkojë njerëz që kanë dëshirë të ndajnë përvoja dhe qëllime, por që nuk e njohin njëri tjetrin.

Lexoni: 270 milionë adresa të paligjshme në Facebook

Facebook po bashkëpunon me organizatat jofitimprurëse që tashmë do ta përdorin Facebook për të punuar përmes një programi hap pas hapi të përshtatur për qëllimet e mentorimit. Ajo do të nisë si një program pilot duke filluar me vetëm dy organizata jofitimprurëse dhe fusha të fokusuara: iMentor, për mentorimin në fushën e arsimit dhe International Rescue Committee, për mentorim në rimëkëmbjen e krizave.

iMentor lidh studentët e shkollave të mesme me mentorë të arsimuar për t’i udhëzuar gjatë udhëtimit të tyre në kolegj. Komiteti Ndërkombëtar i Shpëtimit Oakland po nis një program të ri mentorimi midis punëtorëve të stafit dhe organizatave të komunitetit për të ndihmuar në mbështetjen e refugjatëve të zhvendosur në SHBA.

Funksionaliteti i ri i Facebook do të sjellë këto programe në internet, duke ndihmuar në lehtësimin e marrëdhënieve nëpërmjet një faqe të dedikuar dhe programit të zhvilluar nga organizatat jofitimprurëse. Mjeti nxit komunikimin, qasjen e lehtë në burime dhe një kurrikulë. Për shembull, iMentor ka përshtatur një program 24-javor që synon të ndihmojë individë gjatë vitit të parë të kolegjit. Stafi i IRC-së do të jetë në gjendje të përdorë produktin për të trajnuar vullnetarët në një forum të shkallëzuar, në vend të workshop-eve personale.

Për të siguruar privatësinë dhe sigurinë, mjetet e “Mentorship and Support” do të jenë në dispozicion vetëm për përdoruesit që janë 18 vjeç ose më të mëdhenj.

CEO i Facebook Mark Zuckerberg njoftoi për produktin e ri të Mërkurën në forumin e dytë social të kompanisë në New York City.

Një nga mësimet e mëdha që mora nga sfida ime e udhëtimit këtë vit është se marrëdhëniet tona me të vërtetë e formësojnë jetën tonë më shumë sesa ne e kuptojmë,” tha ai. “Dhe nëse marrëdhëniet tona na ndihmojnë të vendosnim pikëpamjet tona më të larta, të gjithë do të ishim më mirë.”

Zuckerberg përmendi një statistikë që mesatarisht një qytetar amerikan ka më pak se tre miq të ngushtë, ku mund të drejtohet për mbështetje ose në rast nevoje.

Lexoni: Facebook mbyll të gjitha profilet fallco

Kështu që kjo më bëri të ulem me ekipin dhe të pyesim: Çfarë mund të bëjmë këtu që, përveç se t’ju ndihmojmë të lidheni me njerëzit që mund të njihni, gjithashtu të punojmë për lidhjen me njerëzit që duhet të njihni?” tha ai.

Qëllimi përfundimtar i mjetit “Mentorship and Support”, shtoi ai, është që ta bëjë më të lehtë për këdo që dëshiron të jetë vullnetar ose të kërkojë një të tillë.

burimi: Mashable

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale