270 milionë adresa të paligjshme në Facebook


Facebook i bëri të kënaqen investitorët ditën e mërkurë kur raportoi shumën 10.3 bilionë të të ardhurave të tremujorit të tretë (Korrik-Gusht-Shtator), gjithashtu dhe 2.07 miliardë përdorues mujorë, por hulumtimet e tjera që i janë bërë të dhënave tregojnë se mund të ketë miliona llogari të rreme dhe adresa me profile të kopjuara nga persona të tjerë. 

 

Sipas Business Insider në fitimet e tremujorit të tretë të Facebook dy shifra të rëndësishme nuk janë raportuar. Në rezultatet mbreslënëse të rrjetit social, është vënë re se 10 % e 2.07 miliardë përdoruesve mendohet të jenë profile të kopjuara nga përdoruesit real, ose pothuajse dyfishi i vlerësimit 6 % të tremujorit të mëparshëm (Prill-Qershor-Maj).

Lexoni: Facebook mbyll të gjitha profilet fallco

Përveç kësaj, rreth 2-3 % të përdoruesve të tremujorit të tretë ishin fallco, ndërsa 1 % e përdoruesve ishin të klasifikuar gabimisht ose përdorues të padëshiruar.

Business Insider njoftoi Facebook duke shpjeguar se ndryshimet ndodhën për shkak të “një metodologjie të re për llogaritë e dyfishta që përfshinin përmirësime në sinjalet e të dhënave tek të cilat mbështetemi”.

Ndërsa shifra prej 10% është relativisht e vogël në krahasim me rrjetin masiv të përdoruesve të Facebook në mbarë botën, kjo shifër ende barazohet me 207 milionë llogari të kopjuara- pa llogaritur 60 milionë llogari të tjera fallco. Në total, llogaritë e paligjshme të facebook kapin shifrën 270 milionë, raportoi gazeta Telegraf.

Facebook

Gazeta britanike u shpreh se ky zbulim që u bë kundrejt rrjetit të famshëm Facebook, mund të çojë në rritjen e shqyrtimeve të saktësisë së të dhënave të kësaj kompanie.

Facebook së bashku me gjigandë të tjerë të mediave sociale, të ndjerë nën presion, dolën publikisht për të shpjeguar nëse platformat e tyre kanë shpërndarë lajme të rreme gjatë zgjedhjeve elektorale në Amerikë.

Lexoni: Ndryshime të reja në Facebook – Ikona e WhatsApp shfaqet në menu

Përpara një nënkomisioni të gjyqësorit të senatit, Facebook konfirmoi raportet, të cilat tregonin se reklamat e blera në Rusi ishin shpërndarë tek një popullsi prej 126 milionë banorësh, gjatë fushatës zgjedhore të vitit të shkuar. Colin Stretch, avokat i përgjithshëm i Facebook, pranoi se platforma nuk mund të gjurmonte 5 miliardë reklamues që e përdorin atë çdo muaj.

Burimi: warc.com

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale