Facebook ndalon përdorimin e software-it të tij të njohjes së fytyrës - Business Magazine Albania

Facebook ndalon përdorimin e software-it të tij të njohjes së fytyrës

njohjes së fytyrës

Facebook po planifikon të ndalojë përdorimin e softuerit të njohjes së fytyrës që mund të njohë automatikisht njerëzit në fotot dhe videot e postuara në rrjetin social, duke shënuar një ndryshim masiv si për industrinë e teknologjisë, ashtu edhe për një kompani të njohur për mbledhjen e sasive të mëdha të të dhënave rreth miliarda përdoruesve të saj.

Facebook, i cili ndryshoi emrin e kompanisë në Meta në fund të tetorit, tha gjithashtu se planifikon të fshijë të dhënat që kishte mbledhur përmes përdorimit të këtij softueri, i cili lidhet me fytyrat e mbi një miliardë njerëzve.

Lëvizja, e publikuar në një postim në blog e autorizuar nga zv. presidenti i inteligjencës artificiale, Jerome Pesenti, vjen pasi kompania po shqyrtohet gjerësisht për dëmet e mundshme në botën reale të platformave të saj sociale, pas rrjedhjes së qindra dokumenteve të brendshme.

Pesenti shkroi se rrjeti social më i madh në botë do të mbyllë sistemin e tij të njohjes së fytyrës në javët e ardhshme “si pjesë e një lëvizje të gjerë të kompanisë për të kufizuar përdorimin e njohjes së fytyrës në produktet tona”.

Facebook do të vazhdojë të punojë në teknologjinë e njohjes së fytyrës, dhe mund ta përdorë atë në produktet e tij duke filluar nga rrjetet sociale deri tek syzet futuriste për të bërë fotografi në të ardhmen.

“Duke parë përpara, ne ende e shohim teknologjinë e njohjes së fytyrës si një mjet të fuqishëm, për shembull, për njerëzit që kanë nevojë të verifikojnë identitetin e tyre, ose për të parandaluar mashtrimin dhe imitimin”, shkroi Pesenti.

Lexoni: Edhe pse me imazh të ri, Facebook pritet të humbasë shumë punonjës

Në postimin e tij, Pesenti vuri në dukje shqetësimet në lidhje me përshtatshmërinë e teknologjisë, e cila është vënë nën shqyrtim pasi po përdoret gjithnjë e më shumë.

“Ne duhet të peshojmë rastet e përdorimit pozitiv për njohjen e fytyrës ndaj shqetësimeve në rritje të shoqërisë, veçanërisht pasi rregullatorët ende nuk kanë dhënë rregulla të qarta,” shkroi Pesenti.

Woodrow Hartzog, një profesor i drejtësisë dhe shkencave kompjuterike në Universitetin Northeastern, e quajti vendimin një “fitore” që tregon nevojën për mbrojtjen e vazhdueshme të privatësisë dhe kritikat ndaj kompanive të teknologjisë.

“Kjo gjithashtu tregon se këto teknologji nuk janë as të pashmangshme dhe as të domosdoshme”, tha ai.

Lëvizja për të ndaluar përdorimin e softuerit dhe për të fshirë të dhënat lidhet me përdoruesit ekzistues të kësaj veçorie. Për vite me radhë, rrjeti social i ka lejuar njerëzit të zgjedhin një cilësim të njohjes së fytyrës që do t’i etiketonte automatikisht në foto dhe video, një lëvizje me të cilën Facebook përfitoi shumë, pasi e bëri më të lehtë për përdoruesit të angazhoheshin me njëri-tjetrin, duke i çuar ata në kalonin edhe më shumë kohë në Facebook. Pesenti shkroi se më shumë se një e treta e përdoruesve aktivë të përditshëm të kompanisë kishin zgjedhur këtë cilësim, ose më shumë se 643 milionë njerëz, pasi Facebook kishte 1.93 miliardë përdorues aktivë ditorë në tremujorin e tretë të 2021.

Softueri i njohjes së fytyrës ka qenë i mbushur me polemika, pasi shqetësimet rriten në lidhje me saktësinë e tij dhe paragjykimet racore. Për shembull, teknologjia nuk ka qenë shumë e saktë kur identifikon njerëzit me ngjyrë, dhe disa burra me ngjyrë, të paktën, janë arrestuar gabimisht për shkak të përdorimit të njohjes së fytyrës. Ndërsa nuk ka legjislacion kombëtar që rregullon përdorimin e teknologjisë, një numër në rritje i shteteve dhe qyteteve po miratojnë rregullat e tyre për të kufizuar ose ndaluar përdorimin e saj.

Pavarësisht nga koha e vendimit të Facebook, Caitlin Seeley George, drejtore e fushatës për grupin e të drejtave dixhitale Fight for the Future, paralajmëroi që të mos e refuzoni atë si një marifet për marrëdhëniet me publikun. Ajo thotë se masa tregon se Facebook po vë në dyshim vlerën e teknologjisë dhe kjo do të ndikojë në jetët e miliona njerëzve.

Vendimi, vuri në dukje ajo, vjen menjëherë pas njoftimeve të kompanive të tjera që po përdorin teknologjinë, të tilla si Delta Air Lines që zgjeron përdorimin e softuerit të njohjes së fytyrës për kontrollimin e klientëve për fluturime.

“Fakti që një kompani aq e madhe dhe me ndikim si Facebook po del dhe po pranon dëmet e njohjes së fytyrës është padyshim një shenjë e kohës”, tha ajo.

Lexoni: Trendi i Metaverse/ Kriptomonedha “fluturon” me çmimin pas imazhit të ri të Facebook

Megjithatë, meqenëse kompania nuk do të ndalojë së punuari në teknologjinë e njohjes së fytyrës në përgjithësi, Hartzog paralajmëroi se ajo mund të rikthehet në një datë të mëvonshme, “ndoshta në një mënyrë që është më pak e dukshme, por ende e rrezikshme për njerëzit”.

“Vetëm për shkak se nuk po përdoret në këtë zonë të veçantë nuk më jep besim të plotë se nuk do të përdoret në mjetet e tyre të realitetit virtual ose në mjedise të tjera në mënyra të tjera,” tha Hartzog.

/cnn

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0