Facebook gjurmon edhe hollësitë më të frikshme për jetën tuaj. Ja se si t'i gjeni ato - Business Magazine Albania

Facebook gjurmon edhe hollësitë më të frikshme për jetën tuaj. Ja se si t’i gjeni ato


Siç thotë dhe shprehja: “Nëse ju nuk jeni duke u shitur, ju jeni produkti.” Në asnjë situatë kjo nuk është aq e vërtetë sa në Facebook.

Rrjeti social numëron pothuajse dy miliardë përdorues dhe ofron sasi të madhe përmbajtjeje falas që e mban shumicën prej nesh të zënë me orë të tëra çdo ditë. Dhe në të ardhmen kërkon që ta shtojë këtë përpjekje për të na mbajtur në website edhe më gjatë, ose në pronat e tjera të Facebook, si Messenger, Whatsapp dhe Instagram.

Sa më shumë kohë që Facebook i mban përdoruesit, aq më shumë të dhëna mund të mblidhen për secilin prej nesh. Këto të dhëna janë ato që i sjellin reklamuesit në platformë dhe në fund të fundit ajo që vendos paratë në arkën e Facebook.

Business Magazine ju tregon një shembull me anën e kësaj tabele:

Kjo është vetëm një pjesë e informacionit që Facebook ka për një përdorues. Me një vështrim të shkurtër, ju mund të shihni se Facebook e di se çfarë lloji smartphone-i përdorim, shfletuesin që përdorim më shpesh, zakonet e udhëtimeve tona, madje edhe prirjet politike. Parashikimet bëhen në bazë të faqeve që pëlqejmë, përditësimeve të statusit, asaj që pëlqejnë miqtë tanë, vendndodhjen, fokusin e karrierës dhe madje si ndërveprojmë me llogari ose reklama të tjera, brenda ose jashtë faqes duke na dhënë një pamje mjaft të qartë të secilit prej nesh. Dhe këto janë vetëm të dhënat që Facebook bën publike.

Është diçka e mahnitshme, me të vërtetë. Edhe e frikshme në të njëjtën kohë. Ne kemi frikë nga hakerat, por kërcënimi më i madh për privatësinë në internet, të paktën sipas mendimit tim, vjen nga faqet me të cilat ndërveprojmë çdo ditë.

Këtu mund të kontrolloni profilin tuaj të reklamës. Për të parë informacionin që ju përshkruan më së miri, klikoni Your Information > Your Categories. Duhet të jetë relativisht i saktë. Nëse jo, mund të fshini grupet e reklamave që nuk mendoni se i përkisni. Mbani parasysh: nëse mendoni se fshirja e të gjithave prej tyre do të çojë në më pak reklama, e keni gabim. Ajo do të sjell vetëm që reklamat të jenë më të rastësisshme.

Burimi: thenextweb.com

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0