“Expocity Albania”, bujqësia europiane në kërkim të modeleve të suksesshme të tregut - Business Magazine Albania

“Expocity Albania”, bujqësia europiane në kërkim të modeleve të suksesshme të tregut

Në Tiranë është çelur edicioni i katërt i Panairit Ndërkombëtar të Bujqësisë, Blegtorisë dhe Kopshtarisë 2023, nga Expocity Albania.

Në “Agrotech Expo 2023” janë mbledhur kompani nga vende të ndryshme të cilat gjithnjë e më shumë presin bashkëpunim për të operuar në tregun shqiptar.

Qëllimi kryesor i këtij panairi është krijimi i mundësive për bashkëpunime biznesi për çdo fermer dhe të interesuarit e sektorit.

Presidenti i Këshillit të Agrobiznesit Shqiptar, Agim Rrapaj, u shpreh se duhen modele të suksesshme tregu për sektorin e bujqësisë. Ai u bëri thirrje bizneseve dhe fermerëve t’u bashkohen panairit, ku në ditën e tretë do të zhvillohen bashkëbisedime mes aktorëve të sektorit.

“Do të ftojmë më shumë se 20 institucione për të folur për një model sa më të suksesshëm tregu, kryesisht për vajin e ullirit, një nga kulturat më të rëndësishme në bujqësinë e vendit”, tha ai.

Enio Civici, zëvendësministër i Bujqësisë, u shpreh se janë disa çështje kryesore që e përcaktojnë gjithnjë e më mirë suksesin e panairit, ku cilësia e produkteve që prezantohet në këtë panair është e barabartë me atë të produkteve ndërkombëtare, apo dhe fakti që teknologjia dhe inovacioni janë të përfshirë gjithnjë e më shumë në këtë sektor, duke ndihmuar në cilësinë e produktit.

Andi Seferi, zëvendëskryetari i Bashkisë së Tiranës deklaroi se sektori po ecën në ritme shumë të mira, pavarësisht vështirësive. “‘Expocity’ me panairin ‘AgroTech’ bashkon të gjithë aktorët e sektorit në mënyrë që të rritet bashkëpunimi midis tyre.

Jam me zemrën plot kur shoh ecurinë e kompanive dhe që gjithnjë e më shumë, gjërat po ecin më mirë për to. Por ka edhe vështirësi dhe jemi ne institucionet, që duhet të projektojmë politika në funksion të rritjet për bujqësinë”, tha ai.

Zëvendëskryetari i Bashkisë  Seferi gjithashtu deklaroi se edicioni i ardhshëm i “Agrotech” do të zhvillohet në ambientet e “AgroPark Tirana”, i ndërtuar posaçërisht për fermerët.

Drejtoresha ekzekutive e “Expocity Albania”, Aulona Hoxha u shpreh se ashtu si në çdo vend tjetër europian, Tiranës i duhet rrënjosur kultura e panaireve.

Disa nga partnerët kryesorë të panairit u shprehën se bashkëpunimet midis bizneseve janë thelbësore për këtë sektor, prandaj në fokus kryesor për ta është edhe bashkëpunimi me kompanitë e huaja.

Një tjetër faktor kryesor për zhvillimin e sektorit është edhe incovacioni në teknologji dhe përdorimi i makinerive që sjellin efikasitet në prodhim.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #33 - Nëntor 2023

Numri 33 i revistës tonë, i cili me krenari mund të quhet “Revista e Personazheve.” Në këtë numër, jemi fokusuar në trajtimin e personaliteteve të shquara në fusha të ndryshme, brenda dhe jashtë kufijve të vendit tonë.

Dinamika e emigracionit ka bërë që shqiptarët të kontribuojnë në mënyra të ndryshme në vende të shumta të botës, duke ruajtur gjithmonë lidhjen me atdhen. Numri ynë i ri shpalos ngjarjet dhe angazhimet e tyre, duke sjellë në fokus dinamikën e tyre në ekonominë globale.

Në faqet e revistës, do të njiheni me personalitete të rëndësishme si Drita Ivanaj, e cila me fondacionin e saj ndihmon në avancimin e arsimit dhe kulturës. Gjithashtu, do të përfshihemi në misionin e dr. Skënder Myrtezanit dhe anëtarëve të Vatra Queens, New York, për kthimin e eshtrave të At Fan Nolit në Shqipëri.

Marjana Koçeku, …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0