Estonia në vendin e parë për mbrojtjen kibernetike në Europë


Duke u bazuar tek “International Telecommunication Union’s Global Cybersecurity Index”, Estonia renditet e pesta në botë dhe e para në Europë për mbrojtjen kibernetike.

“Në botë, Estonia është e pesta pas Singaporit, SHBA-së, Malajzisë dhe Omanit,” thotë qeveria e vendit gjatë një deklarate.

Raul Rikk, kreu i mbrojtjes kibernetike kombëtare të Estonisë, thotë se është shumë interesante sesi shtete të varfra në zhvillimin ICT janë mjaft mirë të pozicionuara në “cybersecurity index”. “Ama shtetet e renditura në vendet e para të zhvillimit ICT jo detyrimisht janë të pozicionuara mirë tek “Global Cybersecurity Index”, ” thotë ai.

Lexoni: JA CILAT APLIKACIONE MUND TË PËRDORNI PËR MBROJTJEN E PRIVATËSISË ONLINE

The Global Cybersecurity Index përbëhet nga 5 fusha: legjislacioni, kapaciteti teknik, kapaciteti organizativ, ndërtim i kapaciteteve dhe bashkëpunimi.

Në vitin 2007, kur Estonia u bë shteti i parë i sulmuar nga një sulm kibernetik, u mobilizua dhe u kthye në një element shumë i rëndësishëm i mbrojtjes kibernetike botërore, duke këshilluar edhe shtete të tjera për këtë çështje. Estonia ka nënshkruar marrëveshje me shtete si: Austria, Luksemburgu dhe Korea Jugore për të kryer trajnime dhe bashkëpunim.

E-Governance Academy” është një qendër konsultimi në Estoni për krijimin dhe transferimin e dijeve dhe praktikimin e e-governance, e-democracy, mbrojtjen kibernetike dhe zhvillimin e një shoqërie të hapur.

Burimi: Estonian World

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale