Dyshim për pastrim parash me kriptomonedha, Braçe: AMF të mos qëndrojë neutrale. Duhen licencime dhe denoncime - Business Magazine Albania

Dyshim për pastrim parash me kriptomonedha, Braçe: AMF të mos qëndrojë neutrale. Duhen licencime dhe denoncime

Më tepër se një vit nga aprovimi i ligjit për kriptovalutat  përmes të cilit synohej tregtimi dhe investimi i ligjshëm i tyre, pranë  Autoritetit të  Mbikëqyrjes Financiare  nuk është regjistruar asnjë aplikim për licensë. Përballë indiferencës së kompanive apo bizneseve për tu licencuar në tregun e kriptomonedhave , ish zëvendës kryeministri Erjon Brace ka dyshimet e tij.

Erjon Brace: Si ka mundësi nuk kanë asnjë aplikim. A nuk duhet të dyshohet se ndoshta po kryhet pastrim parash Kjo do të thotë që ata po bëjnë pastrim parash apo jo?

Ervin Mete: Prononcimi për këtë mund të jetë deluzive. Tani si të flas unë për faktin që ata nuk kanë ardhur të licensohen.

Me kërkesën që tregu i zi i kriptomonedhave të kontrollohet , Erjon Brace solli si shembull dështimin e institucioneve publike me lulëzimin e call centerave në Shqipëri që më pas u hetuan ndërkombëtarisht jo vetëm nga drejtësia gjermane

Erjon Brace: U bëmë turpi i botës me call-centerat dhe asnjë organ ligjzbatues shqiptar nuk funksiononte. Tani i njëjti fenomen po ndodh me kriptovalutat. Mos të bëjmë sikur nuk e dimë që ky tregu funksionon dhe që është i dyshuari numër një për pastrimin e parave. Po ju them diçka për kriptovalutat. Edhe në skandalin e fajdeve që shpërtheu në 97’, Banka e Shqipërisë kështu thoshte  që nuk monitorojmë një aktivitet të palicensuar, por e patë se çfarë ndodhi, prandaj ju duhet të jeni agresiv në kontrolle dhe agresiv në denoncime pranë policisë.

Për 2021 policia kreu disa operacione të bazave të fshehta për prodhimin e monedhës virtuale dhe sekuestroi në disa qytete 10 laboratorë. Mbas bllokimit të një serie pajisjesh që kushtojnë mijëra euro , akuza ka  hapur hetime për ushtrim të paligjshëm të aktivitetit financiar përmes prodhimit të kriptovalutës. Në disa nga këto hetime llogaritet si dëm ekonomik edhe vjedhja e energjisë elektrike, evazioni fiskal si dhe pastrimi i parave.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0