Drejtorët ekzekutivë të startup-eve të AI të mbështetur nga Microsoft dhe Amazon janë yjet e rinj të teknologjisë - Business Magazine Albania

Drejtorët ekzekutivë të startup-eve të AI të mbështetur nga Microsoft dhe Amazon janë yjet e rinj të teknologjisë

AI

Nuk është e pazakontë që CEO-të e njohur të teknologjisë të rrethohen nga fansa, ose themelues të startup-eve që kërkojnë të bëjnë lidhje në konferenca të industrisë anembanë botës.

Disa nga themeluesit e startup-eve më të nxehta dhe më të reja në botë të inteligjencës artificiale, morën të gjithë vëmendjen edhe pse u përpoqën ta largonin atë.

VivaTech, një nga shfaqjet më të mëdha të teknologjisë në Evropë, gëzoi pjesëmarrjen e Arthur Mensch, bashkëthemeluesit dhe CEO i Mistral AI dhe CEO i Anthropic, Dario Amodei. Pak më shumë se një vjeç, Mistral AI është një startup francez që ka mbledhur qindra miliona dollarë dhe mbështetjen e Microsoft. Kompania vlerësohet në 2 miliardë dollarë, por disa raporte të fundit sugjerojnë se ajo po kërkon më shumë fonde me një vlerësim prej 6 miliardë dollarësh. Rritja astronomike e Mistral AI, e cila zhvillon modele të AI njëlloj si OpenAI, ka vënë në qendër të vëmendjes CEO Mensch.

Pasi përfundoi panelin e tij në skenën zyrtare të VivaTech para një audiencë, ai u largua me shpejtësi nga dhoma e pritjes për folësit, në një dhomë takimi.

Pasi mbaroi takimi i tij, Mensch u largua shumë shpejt nga vendi i takimit nga dy bashkëpunëtorët e tij, të cilët vrapuan nga dalja e pasme. Dukej sikur kolegët e Mensch nuk donin që ai të nënshtrohej vëmendjes nga shtypi apo përfaqësues të tjerë startup-eve. Madje vetëm një person, shumë shkurt arriti të angazhojë Mensch me një shtrëngim duarsh.

Amodei i Anthropic gjithashtu tërhoqi shumë vëmendje. Sapo sesioni i tij në skenë VivaTech përfundoi, ai doli nga Viva Lounge dhe u përshëndet nga një masë njerëzish, si dhe kamera të shumta, me shumë mundësi që i përkisnin mediave.

Të dyja, Mistral AI dhe Anthropic janë emblematike për mënyrën në të cilën firmat e AI me sa duket janë vënë në qendër të vëmendjes brenda natës, falë investimeve masive nga gjigantët e shquar të industrisë dhe zhurmës rreth teknologjisë.

CEO i Nvidia, Jensen Huang, është bërë një figurë shumë më e njohur, pasi firma e tij rritet me një ritëm mahnitës dhe çmimi i aksioneve të saj vazhdon rritjen e shfrenuar.

cnbc.com

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0