Dhoma Amerikane e Tregtisë kërkon të ulet korrupsioni dhe taksat


Presidenti i Dhomës Amerikane të Tregtisë, Enio Jaço, tha gjatë konferencës për shtyp se vendi nevojitet të ulë nivelin e korrupsionit dhe taksave, në mënyrë që të mund të tërheqim intestime të huaja. AmCham është një nga komunitetet më të fuqishme në vend përsa i përket sektorit të biznesit. Të ardhurat e bizneseve të huaja dhe vendase që përfaqëson Dhoma Amerikane e Tregitsë arrijnë shifrën e 2.8 miliardë dollarë. Kjo shifër përbën 22% të ekonomisë shqiptare. Por, Jaço tha se AmCham-i është përballur me disa shqetësime gjatë aktivitetit të saj. Ai vuri theksin tek respektimi i ligjit “Për Njoftimin dhe Konsultimin Publik”. Ky ligj në fuqi detyron organin publik që drafton ligjin, t’i japë palëve të interesuara minimalisht 20 ditë punë për të depozituar opinionin e saj, ose në raste të legjislacioneve komplekse, 40 ditë. “Por, administrata publike me përjashtime të rralla, muk e respekton kete ligj”, u shpreh Jaço. Vetëm po të marrim Paketën Fiskale – një nga paketat më komplekse ligjore – ne kemi marrë njoftim nga 2 ditë në 18 ditë por asnjëherë nuk ka përmbushur as pragun minimal të 20 ditëve”, shtoi ai. Ai e cilësoi këtë “një praktikë të gabuar dhe me një efekt negativ për besimin reciprok mes komunitetit të biznesit dhe administratës publike”.

Lexo këtu: Dhoma Amerikane e Tregtisë dhe Banka Botërore, nxisin investimet me kapital privat në Shqipëri

Jaço në emër të Dhomës Amerikane të Tregtisë i bëri thirrje “administratës publike dhe sidomos Ministrisë për Mbrojtjen e Sipërmarrjes që të monitorojë respektimin e ligjit për konsultimin publik”.  Përmirësimi i klimës së investimeve është një nga çështjet bazë të punës së Dhomës Amerikane të Tregtisë.

“Kjo është akoma më e rëndësishme tani që ekonomia shqiptare ballafaqohet me tkurrjen e investimeve nga 2 projektet më të mëdha infrastrukturore: TAP dhe Devoll dhe pasojat nga tërmeti”, u shpreh Jaço.

Por që investitorët e huaj të vijnë në Shqipëri, duhet të gjejnë terren dhe klimë të favorshme tha Jaço, ndërsa vuri në dukje nivelin e ulët të konkurrueshmërisë së Shqipëria në nivelin e konkurrencës rajonale. “Shqipëria renditet e 82-ta në botë, ndërkohë që të gjithë fqinjët tanë (përveç Bosnjes, e cila ka kushte të tjera gjeopolitike) renditen ndjeshëm më lart.  Mali i Zi renditet në vendin e 50, Kosova e 57-ta, Serbia e 44-ta, ndërsa Maqedonia e Veriut e 17-ta.

Serbia dhe Maqedonia e Veriut kanë fituar konkurrencën rajonale për thithjen e investimeve të huaja. Shqipëria duhet të fillojë të mendojë për këtë”.

Jaço u shpreh optimist për potencialin e Shqipërisë për investimet e huaja. Ndaj dhe ai vlerësoi se “marrëdhëniet e shkëlqyera me SHBA në aspektin politik, ushtarak, të sigurisë etj,  Shqipëria ka të gjithë mundësinë ti shtrijë edhe në nivelin tregtar”. Dhoma Amerikane e Tregtisë ka një historik të mirë bashkëpunimi me të gjitha qeveritë në Shqipëri. Në vijim të kësaj tradite, Jaço bëri publik për herë të parë lançimin, gjatë vitit 2020 të një iniciative strategjike, e cila ka për synim përmirësimin e klimës së investimeve në Shqipëri.

“Kemi identifikuar elementët dhe parimet kryesorë të inisiativës dhe jemi të përgatitur të bashkëpunojmë me partnerë ndërkombëtarë dhe shoqata biznesi, për propozimin e masave konkrete, në mënyrë që, Shqipëria të bëhet lider në rajon” tha Presidenti i AmCham.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale