Dhoma Amerikane e Tregtisë dhe Banka Botërore, nxisin investimet me kapital privat në Shqipëri - Business Magazine Albania

Dhoma Amerikane e Tregtisë dhe Banka Botërore, nxisin investimet me kapital privat në Shqipëri


Tregu i kapitalit në vendet e Ballkanit Perëndimor, përfshirë edhe Shqipërinë është ende një burim i pashfrytëzuar. Në vendet e zhvilluara, përfshirja në tregun e kapitalit është një katalizator i fuqishëm zhvilimi, për investitorët në veçanti si dhe për ekonominë në tërësi.

Nëse sipërmarrësit investojnë paratë e tyre në tregun e kapitalit, ata mund të ndryshojnë ritmin e aktivitetit dhe të ardhurave të tyre.  Ata mund të bëhen pronarë të kompanive të ndryshme, por edhe mund të përfshihen në dhënie huamarrjeje ndaj bizneseve apo edhe qeverisë.

Me këtë qellim, Dhoma Amerikane e Tregtisë në Shqipëri, në bashkëpunim Bankën Botërore do të organizojnë një seminar profesional, interaktiv një ditor për investitorët, sipërmarrësit dhe konsulentët e bizneseve.

“Roli që kapitalet private kanë në investimet për bizneset në Ballkanin Perëndimor, si dhe mënyrat se si Ndërmarrjet e Vogla e të Mesme mund të përfitojnë nga këto forma të reja financimi”, do të jenë në fokus të këtij takimi.  Që ky treg të bëhet i efektshëm dhe i aksesueshëm siç duhet, së pari duhet një rrjet i fortë këshillimor dhe njohurish aplikuese.

Seminari do drejtohet nga z. Gavin Ryan, nje nga ekspertët ndërkombëtarë më të njohur në fushën e investimeve me kapital privat dhe njëkohësisht këshilltar special i Bankës Botërore dhe BERZH.

Ky Seminar, i cili zhvillohet ditën e hënë, më datë 21 tetor 2019, në fokus ka kontabilistët profesionistë dhe punonjës të tjerë të punësuar në sektorin e financës, bankierë, konsulent financiarë dhe këshilltarë biznesi në shërbim të klientëve të Ndërmarrjeve të Vogla, të Mesme.

95% e Bizneseve në Shqipëri janë sipërmarrje të Vogla dhe të Mesme dhe shtylla e ekonomisë shqiptare.  Ata përfaqësojnë 83% të punësimit, 75% të Prodhimit të Brendshëm Bruto por përfitojnë vetëm 28% të financimit.  Seminari synon të nxisë përfshirjen e profesionistëve shqiptarë në rritjen e investimeve me kapital privat.

Pjesë e këtij workshop-i do të jenë edhe investitorë të rinj mbështetës me kapital, që mund të duan të krijojnë një ide më të mirë rreth procesit të strukturuar të për mbështetjen e investimeve të tyre ashtu si edhe këshilltarë e organizata që ndihmojnë bizneset e reja.

 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #27 - Nëntor 2021

Miq, lexues të BusinessMag,

Ky numër i ri revistës vjen në një sezon të nxehtë plot me zhvillime interesante në botën e startupeve. Jam i sigurt që secili nga ju është i ngarkuar shumë më tepër se në çdo periudhë tjetër në përpjekjet për të çuar gjërat përpara, ndaj ju falenderoj që po gjeni kohën për të lexuar këto rreshta. 

Dikush më pyeti sot, sa optimist je për të ardhmen? U përgjigja pa menduar, se kjo nuk është pyetje për një sipërmarrës. Ne optimizmin e kemi në gjak, pasi është stimuli kryesor që çon përpara iniciativat e çuditshme që ndërmarrim, shpesh pa u menduar gjatë! 

Këtë optimizëm përpiqemi ta sjellim në faqet në vazhdim nëpërmjet intervistave me personazhe të njohur dhe të panjohur, të cilët me punën e tyre të përditshme ndikojnë në jetën e mijëra njerëzve përreth. 

Me punën që bëjnë, me historitë që rrëfejnë mbi sfidat e ndryshme, mes dështimesh dhe suksesesh ata/ato frymëzojnë, motivojnë duke përshkruar maratonat vetjake drejt suksesit; pavarësisht pengesave, duke kaluar nga dështimi në dështim, por pa humbur entuziazmin (siç thotë dhe Churchill). 

Njihuni …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0