Dëshironi të rrisni të ardhurat në 2024? Ja disa ide si të fitoni para! - Business Magazine Albania

Dëshironi të rrisni të ardhurat në 2024? Ja disa ide si të fitoni para!

Nuk ka dyshim se shumë njerëz po përballojnë sfidat e kohëve ekonomike aktuale. Megjithatë, një mundësi e panjohur për të fituar një të ardhur shtesë është në dorën e gjithsecilit prej nesh, thjesht me disa pajisje themelore. Nëse keni një laptop, një webcam, një lidhje të fortë në internet dhe jeni të gatshëm për disa përpjekje, atëherë keni potencialin për të fituar para nga komoditeti i shtëpisë suaj.

Në krijimin dhe zotërimin e një biznesi në internet, nuk ka nevojë për të shpenzuar shumë. Shpesh, njerëzit anashkalojnë këtë mundësi duke menduar se këto lloj biznesesh kërkojnë investime të mëdha. Në të vërtetë, nuk keni nevojë për një zyrë të veçantë.

1- Ndërtimi i një faqeje web-i dhe një faqeje për shitjet

Këto faqe interneti kapin informacionin e klientit kur ata klikojnë në një faqe interneti, ose reklamë të kompanisë. Ato përdoren gjithashtu në reklamat e mediave sociale për të nxitur klientët të fusin informacionin e tyre. Klienti dhe informacioni i tyre pastaj shtohen në një listë emaili të kompanisë për fushata të vazhdueshme. Pika e avantazhit është se, një herë që krijoni një grup shitjesh shumë të mirë, është e lehtë të bëhet kopje për klientë të tjerë.

2- Fitoni para nga llogaritë tuaja të mediave sociale me video

Platformat e mediave sociale YouTube, Instagram dhe TikTok paguajnë krijuesit për të krijuar përmbajtje video përmes Reels, Shorts dhe TikTok. Secila platformë është e ndryshme dhe e njëjta gjë vlen edhe për mënyrën se si të pranoheni si krijues, por nëse jeni të shkëlqyeshëm me video dhe keni një vend të mirë, mund të jeni duke fituar para. Sa më e ngushtë tema, aq më e mirë do të jetë audienca.

3- Fitoni para nga një podcast

Të kesh një podcast nuk është asgjë e re. Çelësi është intervistimi i njerëzve të njohur me një numër të madh ndjekësish si të ftuar.

4- Arbitrazhi në tregun e pakicave dhe në internet

Ky do të marrë pak shpenzime për softuerin e duhur dhe do t’ju duhen para për të blerë inventarin e produkteve për t’i shitur, por është lehtësisht një mënyrë e shkëlqyer për të fituar ca para. Faqet si Amazon FBA dhe eBay janë vendet ku ju i shisni produktet. Ana negative është se ju do t’ju duhet të siguroni produktet për t’i shitur në site, gjë që kërkon kohë. Çelësi është investimi në softuerin e duhur për të siguruar një diferencë mjaft të madhe për të pasur kuptim blerjen e artikullit për t’u shitur.

5- Krijo dhe monetizo një faqe Instagrami për lajme lokale të njohura

Vëmendja e shumicës së njerëzve është në Instagram, kështu që pse të mos krijoni një biznes me të? Është shumë e thjeshtë: krijoni një kanal të ri në Instagram dhe postoni lajme lokale nga qyteti juaj dhe jo vetëm. Njerëzit do të abonohen në postimet tuaja, sepse ka lajme lokale dhe nuk është lajm i njëanshëm televiziv. Pasi të keni mjaftueshëm abonentë, mund të filloni të tarifoni bizneset lokale për të postuar në faqe. Ndërtimi i audiencës suaj do të marrë kohë. Çelësi është të gjesh dhe të postosh lajme të paanshme lokale që dikush të ndalojë për t’i parë ato.

6- Redaktimi i videos

Videoja është një nga mënyrat më të njohura për të komunikuar dhe tregtuar sot dhe përdoret në platforma të shumta të mediave sociale për të fituar para. Shumë krijues nuk kanë kohë, ose thjesht nuk janë të aftë në redaktimin e videos. Pikërisht këtu duhet të filloni. Një mënyrë e shkëlqyer për të tërhequr vëmendjen është të redaktoni një nga videot e tyre aktuale falas dhe t’ua dërgoni atyre. Ana negative është se redaktimi i videos kërkon kohë. Gjëja kryesore është të kesh ndikues të shumtë që duan shërbimet tuaja të redaktimit, kështu që nuk keni më nevojë të shpenzoni kohë për të dërguar mesazhe të drejtpërdrejta me më shumë influencues dhe mund të përqendroheni vetëm në modifikimin e videos.

7- Krijoni kurse online

Nëse keni njohuri apo aftësi për të mësuar të tjerët thjesht shfrytëzojeni. Mjafton që të jeni sa më të qartë në transmetimin e njohurive tuaja, në mënyrë që të pëlqeheni nga audienca.

entrepreneur.com

 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0