Covid dhe masat shtrënguese zbresin eksportet me 44% në Prill - Business Magazine Albania

Covid dhe masat shtrënguese zbresin eksportet me 44% në Prill

eskportet

Eksportet vendase gati janë përgjysmuar gjatë muajit Prill. Sipas të dhënave të Institutit të Statistikave, vlera e tyre ra 44% krahasuar me të njëjtën periudhë të një viti më parë dhe mbi 16% krahasuar me muajin mars.

Rënien më të madhe sipas të dhënave zyrtare e ka pasur industria e tekstikeve dhe këpucëve. Ndonëse shumë prej tyre kanë qenë aktive, eskporti i tyre ra 50% në Prill. Rënia është shtrirë në të gjitha grupmallrat, duke filluar nga fasonet. Eksportet e tekstileve dhe këpucëve kanë rënë me më shumë se 50% për muajin prill. Ky është grupi me ndikimin më të madh në uljen e eksporteve.

Sigurisht që rënia në tërësi lidhet me kufizimet tregtare dhe të qarkullimit ndërkombëtar. Importet gjatë kësaj periudhe ranë 37% krahasuar me një vit më pare, ose rreth 19 miliardë lekë.

Lexo: Shoqata e punëdhënësve: penalizoni shkelësit. Mos gjykoni në bllok

 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0