Covid dhe masat shtrënguese zbresin eksportet me 44% në Prill

eskportet

Eksportet vendase gati janë përgjysmuar gjatë muajit Prill. Sipas të dhënave të Institutit të Statistikave, vlera e tyre ra 44% krahasuar me të njëjtën periudhë të një viti më parë dhe mbi 16% krahasuar me muajin mars.

Rënien më të madhe sipas të dhënave zyrtare e ka pasur industria e tekstikeve dhe këpucëve. Ndonëse shumë prej tyre kanë qenë aktive, eskporti i tyre ra 50% në Prill. Rënia është shtrirë në të gjitha grupmallrat, duke filluar nga fasonet. Eksportet e tekstileve dhe këpucëve kanë rënë me më shumë se 50% për muajin prill. Ky është grupi me ndikimin më të madh në uljen e eksporteve.

Sigurisht që rënia në tërësi lidhet me kufizimet tregtare dhe të qarkullimit ndërkombëtar. Importet gjatë kësaj periudhe ranë 37% krahasuar me një vit më pare, ose rreth 19 miliardë lekë.

Lexo: Shoqata e punëdhënësve: penalizoni shkelësit. Mos gjykoni në bllok

 

Must watch
Business Mag Nr. #22 - Dhjetor 2019

Kemi ndjekur me vëmendje zhvillimet në ekonomi, e në veçanti ata që ne i quajmë gjeneratorët e kësaj ekonomie, sipërmarrësit privatë. Padyshim që sfidat janë të mëdha. Tregje të pa konsoliduara, konkurrencë e pandershme në shumë sektorë, pak mundësi për financim dhe investime në projekte të reja, Por ne kemi vërejtur gjithashtu një dinamikë e dëshirë të madhe për të ecur përpara.

Në Numrin 22 të Revistës së Businessmag, ju do të gjeni sipërmarrës të dhjetëvjeçarit të fundit, të cilët po shënojnë historinë e tyre të suksesit pa u ndier. Aktivë, energjikë, vizionarë dhe shumë të thjeshtë, ata mund të jenë një model shumë i mirë për t’u ndjekur. I tillë është Urani. Pasioni për perfeksionizëm e siguri nuk ia ul ritmin marramendës të ngritjes dhe zhvillimit të një biznesi. Ai sot ka ngritur një rrjet biznesesh të tija dhe administron edhe sipërmarrje të tjera.

Në brendësi të revistës do të gjeni edhe sipërmarrës të tjerë, nga Shqipëria dhe Kosova.

Ky numër u është dedikuar personazheve të suksesshshëm dhe zhvillimit të aftësive në shërbim të tregut. Ndaj i kemi dedkuar një paketë speciale artikujsh kapitalit njerëzor, rëndësisë së tij, sfidave dhe projekteve të vitit të arshshëm, të prezantuara në Shkollën Verore organizuar nga projekti zviceran “Aftësi për Punë”.

Mes personazheve ju sjellim Brizida Delvina, administratore e një hoteli në Tiranë, Ajo ka zhvilluar një karrierë ideale në fushën e hoteleri-turizmit. Edhe pse Brizida pëlqen të rrijë larg vëmendjes, ajo është një model frymëzues dhe një mentore e mundshme, tashmë edhe për ju që do …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale