OBSH jep datën për përfundimin e pandemisë, por Bill Gates thotë se ai ka 'zgjidhjen e vetme' për t'i dhënë fund krizës - Business Magazine Albania

OBSH jep datën për përfundimin e pandemisë, por Bill Gates thotë se ai ka ‘zgjidhjen e vetme’ për t’i dhënë fund krizës

pandemisë

Ndërsa Organizata Botërore e Shëndetit (OBSH) tashmë ka një datë të parashikuar për përfundimin e pandemisë, një studim i fondacionit të Bill Gates tregon se ka vetëm një zgjidhje për këtë dhe kriza të tjera shëndetësore.

Shumë kanë spekuluar se kur do të përfundojë kriza shëndetësore Covid-19 që e ka botën nën kontroll që nga viti 2020. Tani, Organizata Botërore e Shëndetit (OBSH) dha një datë të vlerësuar për përfundimin e pandemisë. Sidoqoftë, miliarderi Bill Gates propozoi atë që ai e konsideron “zgjidhjen e vetme” për t’i dhënë fund koronavirusit dhe pandemive të ardhshme.

María Neira, drejtoreshë e Departamentit të Shëndetit Publik, Mjedisit dhe Ndryshimeve Klimatike të OBSH-së, tha se pandemia e Covid-19 mund të kontrollohet për aq kohë sa të arrihet imunizimi i vendeve me mbulim të ulët të vaksinave. Kjo mund të ndodhë në mars të 2022, sipas deklaratave për RAC1.

“Dy vjet është një periudhë që ne e vendosëm dhe me siguri do të jetë një kohë e arsyeshme. Nëse fillojmë të vaksinohemi me shpejtësinë që kemi pasur deri më tani, ne mund të shohim, edhe më herët, rrugën për të dalë nga kjo situatë e jashtëzakonshme,” tha Neira.

Specialistja komentoi se disponueshmëria e ulët e vaksinave në disa vende është shqetësuese. Neira tha se “të gjithë duhet të dalim nga pandemia së bashku”, diçka me të cilën pajtohet edhe Tedros Adhanom Ghebreyesus, drejtor i OBSH-së.

Lexoni: Qeveria fton studentët të vaksinohen

“Pabarazia tronditëse në shpërndarjen globale të vaksinave është një njollë në ndërgjegjen tonë kolektive,” tha drejtori i organizatës, duke shtuar se sfida nuk është vetëm kthimi në normalitet, por edhe mësimi nga kriza.

“Unë besoj se fundi ka filluar të jetë gjithnjë e më i pranishëm, por kur të dalim nga pandemia duhet të përfitojmë që të jemi më të mirë dhe të mos i harrojmë këto mësime,” tha Tedros Adhanom.

Dhe doza e tretë?

Në dozën e tretë të vaksinës, OBSH konsideron se, tani për tani, kërkohet vetëm nga pacientët, sistemi imunitar i të cilëve është kompromentuar. Pjesa tjetër e njerëzve, theksojnë ata, mund të presin derisa shumica e popullsisë së botës të imunizohet me të paktën dozën e parë.

“Doza e tretë, tani për tani, mund të shtyhet derisa të kemi më shumë dëshmi shkencore se është e nevojshme dhe 40% e popullsisë së botës mund të ketë dozën e parë,” shpjegoi Neira.

Bill Gates ka të dhëna të tjera dhe propozon ‘zgjidhjen e vetme’ për koronavirusin

Themeluesi miliarder i Microsoft, Bill Gates është dalluar muajt e fundit duke bërë parashikime të ndryshme rreth virusit SARS-CoV-2. Ai madje tha se pandemia tashmë do të ishte nën kontroll deri në mars të 2021, diçka që padyshim nuk ndodhi.

Në një raport të botuar të hënën e kaluar nga Fondacioni Gates, manjati përsëriti se “fundi nuk ka ardhur ende” dhe guxoi të propozojë një zgjidhje për këtë pandemi dhe ato që do të vijnë pas kësaj.

“E vetmja zgjidhje e vërtetë për këtë problem është të kesh fabrika që mund të prodhojnë doza të mjaftueshme vaksinash për të gjithë në 100 ditë. Është e realizueshme,” tha Gates.

Në këtë kuptim, Gates siguron se “popullsia më vulnerabël ka qenë ajo më e prekura dhe ndoshta do të jetë më e ngadaltë për t’u shëruar”.

Kjo deklaratë konfirmohet nga të dhënat e OBSH-së, pasi vetëm 14 shtatorin e kaluar drejtori i saj tregoi se, nga totali i vaksinave të administruara në të gjithë botën, Afrika ka marrë vetëm 2%.

Sa i përket rimëkëmbjes ekonomike, raporti detajon se është “i pabarabartë” midis dhe brenda vendeve. Si rezultat, 700 milionë njerëz në vendet me të ardhura të ulëta dhe të mesme pritet të bien në varfëri ekstreme deri në vitin 2030. Përveç kësaj, rimëkëmbja pritet të jetë shumë më e ngadaltë në Amerikën Latine, Afrikën nën-Sahariane, Azinë Qendrore dhe Lindjen e Mesme.

Numërimi i dëmeve dhe perspektiva e së ardhmes

Raporti i Fondacionit Gates vëren gjithashtu se, si rezultat i pandemisë, 31 milionë njerëz tashmë kanë rënë në varfëri ekstreme për herë të parë në krahasim me vitin 2019.

Mark Suzman, drejtor ekzekutiv i Fondacionit Gates, tha se shumica e vendeve të pasura, ku ka mbulim më të lartë të vaksinimit, mund të shohin “këtë vit” një rimëkëmbje të të ardhurave për frymë në nivelet para pandemisë, sipas CNBC.

Në të kundërt, dy të tretat e vendeve në zhvillim do të mbeten nën treguesit e tyre të vitit 2019 dhe disa prej tyre “do të përballen me shumë vite të tjera të krizës ekonomike para se të kthehen në nivelet e vitit 2019”.

Lexoni: Presidenti i CCBC Luca Busi: pandemia na preku, por po rimëkëmbemi

Ai gjithashtu theksoi se pandemia ka ngadalësuar përparimin drejt barazisë gjinore, pasi gratë kanë qenë më të prekurat në fushat e punës dhe ato sociale.

“13 milionë më shumë vende pune kanë humbur në mbarë botën gratë sesa burrat,” tha Suzman. “Gratë gjithashtu mbajnë barrën më të madhe të përgjegjësive të kujdesit si në botën e pasur ashtu edhe në atë të varfër.”

Raporti gjithashtu zbuloi se pandemia Covid-19 ka shkaktuar një pengesë të konsiderueshme në normat rutinë të vaksinimit të fëmijërisë, ka zgjeruar hendekun arsimor midis kombeve të pasura dhe të varfra dhe ka rritur pabarazinë në aksesin ndaj shërbimeve shëndetësore.

Së fundi, Bill Gates u bën thirrje udhëheqësve botërorë që të bëjnë investimet e nevojshme për zhvillimin dhe prodhimin afatgjatë të vaksinave, si dhe për të përmirësuar infrastrukturën e shëndetit publik, veçanërisht në vendet me të ardhura të ulëta.

/entrepreneur

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0