Bill Gates bën thirrje për përpjekje më të mëdha globale për t'u përgatitur për pandemitë e ardhshme - Business Magazine Albania

Bill Gates bën thirrje për përpjekje më të mëdha globale për t’u përgatitur për pandemitë e ardhshme

pandemitë

Një përpjekje globale kërkimore me vlerë dhjetëra miliarda dollarë është e nevojshme për të siguruar që bota të jetë më e përgatitur për pandeminë e ardhshme, e cila mund të jetë shumë më e keqe se Covid, tha Bill Gates.

Themeluesi i Microsoft tha se numri “plotësisht i tmerrshëm” i vdekjeve dhe dëmi ekonomik i shkaktuar nga koronavirusi duhet të nxisin fondet në projekte që synojnë përmirësimin e vaksinave, trajtimeve dhe testeve diagnostikuese që do të nevojiten për të frenuar në mënyrë më efektive pandeminë e ardhshme.

Në një intervistë me ish-sekretarin e shëndetësisë në Mbretërinë e Bashkuar, Jeremy Hunt për qendrën e mendimit të Policy Exchange, Gates tha se buxhetet e kërkimit dhe zhvillimit duhet të fokusohen në dobësitë e ekspozuara nga përhapja e shpejtë e Covid në të gjithë botën. “Ne nuk kishim vaksina që bllokonin transmetimin. Ne morëm vaksina që ju ndihmojnë me shëndetin tuaj, por ato pakësuan vetëm transmetimin”, tha ai. “Ne kemi nevojë për një mënyrë të re për të bërë vaksina.”

Vaksinat kundër Covid bllokojnë pjesërisht transmetimin e virusit, por janë më efektive në parandalimin e sëmundjeve të rënda. Paneli i ekspertëve të efektivitetit të vaksinave që ushqen komitetin qeveritar të Sage vlerëson se mbrojtja kundër infeksionit është 65% pas dy injeksioneve të AstraZeneca dhe 75% pas dy dozave të Pfizer, ku të dyja ofrojnë rreth 95% mbrojtje kundër shtrimit në spital. Megjithatë, imuniteti zbehet me kalimin e kohës.

Gates vazhdoi të ankohej për mungesën e trajtimeve efektive për Covid, duke shtuar se ndërsa steroidi dexamethasone dhe ilaçi i ri antiviral molnupiravir mund të ndihmonin, ndikimi i terapisë ishte “shumë më i vogël sesa duhej të ishte rasti”. Ai më tej kritikoi dështimin për të kryer testimin diagnostifikues deri në pikën që mund të mbante normat e vdekjeve të ulëta.

Gates, i cili paralajmëroi në një fjalim Ted të vitit 2014 se bota nuk ishte gati për pandeminë e ardhshme, tha se ai shpresonte të shkruante një libër në pesë vjet se si bota do të ishte e përgatitur për eventualitetin. “Do të duhen dhjetëra miliarda në kërkim dhe zhvillim,” tha ai, “dhe ndoshta rreth një miliard në vit për një taskforce pandemike në nivelin e OBSH-së [Organizatës Botërore të Shëndetit]”.

Lexoni: OBSH jep datën për përfundimin e pandemisë, por Bill Gates thotë se ai ka ‘zgjidhjen e vetme’ për t’i dhënë fund krizës

Taskforca e OBSH-së do të kryente mbikëqyrje pandemike dhe do të drejtonte ato që Gates i quajti “lojërat e mikrobeve” ku vendet praktikojnë përgjigjet ndaj ngjarjeve që mund të nxisin krizën e ardhshme, të tilla si një bioterrorist që lëshon linë në 10 aeroporte.

“Ka epidemi të shkaktuara natyrshëm dhe epidemi të shkaktuara nga bioterrorizmi, të cilat mund të jenë edhe më të këqija se ajo që përjetuam sot”, tha Gates. “Dhe megjithatë përparimet në shkencën mjekësore duhet të na japin mjete që ne mund t’i bëjmë më mirë. Kështu që kjo do të ishte një prioritet. Viti i ardhshëm do të jetë vendi ku duhet të bëhen këto alokime, duke përfshirë këtë grup pune për pandeminë globale.”

Shumë punë e nevojshme për t’u përgatitur për pandeminë e ardhshme përfshinte t’i bënte vaksinat të lira, të kishim fabrika të mëdha për t’i prodhuar ato dhe “çrrënjosjen” e gripit dhe ftohjes së zakonshme, shtoi Gates. Vaksinat mund të jenë “vetëm një copëz e vogël që vendosni në krahun tuaj” dhe do të ishin “tepër të dobishme” edhe jashtë një pandemie, tha ai.

“Së bashku me mesazhin e klimës dhe luftën e vazhdueshme kundër sëmundjeve të të varfërve, gatishmëria ndaj pandemisë është diçka për të cilën do të flas shumë,” tha Gates. “Dhe unë mendoj se kjo do të shërbejë sepse, ju e dini, ne humbëm triliona dollarë dhe miliona jetë. Dhe qytetarët presin që qeveritë e tyre të mos lejojnë që kjo të ndodhë më.”

/theguardian

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0