Çfarë komenti ka Elon Musk për Koronavirusin dhe gjendjen aktuale

Çfarë komenti ka Elon Musk për Koronavirusin dhe gjendjen aktuale


Elon Musk CEO i Tesla-së, përmes një tweet nuk e pranon panikun e koronavirusit, ai e quajti atë “një pirg plehrash”. Komenti i tij duket se është mirëpritur nga një grup i madh i ndjekësve të tij, ku tweet-i i tij kishte arritur 1.1M pëlqime.

Sidoqoftë, gjërat nuk janë aq komode për shumicën e kompanive të teknologjisë si Amazon, Facebook gjithashtu dhe kompania e Microsoft, këto kompani kanë bërë këshillimin e punëtorëve të tyre, për të punuar në distancë. Kjo erdhi si pasojë e testeve pozitive, që kishin rezultuar nga punonjësit.

Lexo: Një e mirë ka ndodhur nga Koronavirus

Komenti i Elon Musk nuk u prit mirë nga disa njerëz, që mendojnë se virusi po përhapet dhe ka të ngjarë të vrasë shumë njerëz. Në pjesën e komenteve, një person ka shkruar se, “shqetësimet e të varfërve u duken të pasurve si një pirg plehrash”. Paul Graham i cili e ndjek Elon Musk në postimet e tij, i ka bërë një kritikë duke i shprehur se më këtë rritje eksponenciale të virusit kujdesi nuk është i tepërt.

Kalifornia Veriore ka përjetuar një rritje në përhapjen e koronavirusit, ku Tesla ka selinë e saj. Në kohën e tweet të Elon Musk, mjekët nga Kalifornia Veriore kishin testuar dhe konfirmuar 66 raste të koronavirusit, ku personi i fundit u identifikua ditën e mërkurë.

Me mbi 240 njerëz të infektuar dhe 14 njerëz të vdekur, në Shtetet e Bashkuara, shifrat janë të larta dhe po vazhdojnë të kenë një rritje drastike. Numrat kanë filluar të trembin shumë, pasi të kujtojnë statistikat e mëparshme të Wuhan. Shumica e vaksinave të testuara, pritet të kenë një përgjigje pozitive brenda vitit. Me dyfishimin e personave të infektuar globalisht është shumë vonë për të shpëtuar njerëzit.

A do të ndikojë Koronavirus bizneset e Elon Musk?

Elon Musk drejton një numër biznesesh të suksesshme, përfshirë programin SpaceX, që po shkon ashtu siç është planifikuar. Sidoqoftë, kompanitë si Tesla kanë marrë një goditje të madhe, pasi shitjet në territorin e Kinës janë ndalur, për të luftuar përhapjen e koronavirusit. Duke mos arritur të shpërndajë porositë tek klientët, ashtu siç u premtua, Elon ka humbur një shumë të konsiderueshme të ardhurash, për shkak të kësaj mbylljeje.

Lexo: BE ofron 232 milionë euro në luftën kundër Koronavirus-it

Pavarësisht nëse paniku i koronavirusit është “një pirg plehrash” ose jo, faktet në terren tregojnë se nuk mund të skualifikohet, si një virus vdekjeprurës. Numri i personave të infektuar dhe të vdekur globalisht, që nga fundi i dhjetorit 2019 e deri më tani është rritur në mënyrë eksponenciale, duke shkaktuar panik.

Burimi: Coinspeaker

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0