BE ofron 232 milionë euro në luftën kundër Koronavirus-it

BE ofron 232 milionë euro në luftën kundër Koronavirus-itKomisioni Europian lançoi këtë të hënë një paketë të re ndihme në vlerën e 232 milionë euro, për të rritur gatishmërinë globale dhe në ndihmë për parandalimin e koronavirusit Covid-19.

Nga kjo shumë, 114 milionë euro do të mbështesin Organizatën Botërore të Shendetësisë (OBSH).

Lexo: Koronavirus rrit numrin e personave që punojnë në distancë

Kjo ka për qëllim të forcojë gatishmërinë në punën e urgjencës publike dhe punën e reagimit në vendet me sisteme të dobëta shëndetësore dhe rezistencë të kufizuar. Një pjesë e këtij financimi i nënshtrohet marrëveshjes së autoriteteve buxhetore të BE-së.

Një total prej 15 milionë euro është planifikuar të ndahet në Afrikë, përfshirë Institutin Pasteur Dakar, Senegal për të mbështetur masa të tilla si diagnoza e shpejtë dhe mbikëqyrja epidemiologjike.

Një shumë prej 100 milionë euro, nga të cilat deri në 90 milionë euro do të jenë për Partneritet Publik Privat me industrinë farmaceutike dhe 10 milionë për hulumtime në epidemiologji, diagnostikim, terapi dhe menaxhim klinik në kontroll dhe parandalim.

Tre milion euro janë ndarë në Mekanizmin e Mbrojtjes Civile të BE për fluturimet e riatdhesimit të qytetarëve të BE-së nga Wuhan, Kinë.

Pas zhvillimeve në Itali, Komisioni Evropian po rrit mbështetjen e tij për shtetet anëtare në kontekstin e punës së vazhdueshme për përgatitjen, kontigjencën dhe planifikimin e reagimit, tha Komisioni.

Lexo: OBSH: Nuk ka ndryshime në ashpërsinë e koronavirusit

“Duke pasur parasysh situatën në zhvillim e sipër, ne jemi të gatshëm të rrisim ndihmën tonë. Në këtë drejtim, një mision i përbashkët ekspertësh nga Qendra Evropiane për Parandalimin dhe Kontrollin e Sëmundjeve dhe nga Organizata Botërore e Shëndetit do të nisen për në Itali këtë javë për të mbështetur autoritetet italiane”, deklaroi Stella Kyriakides, Komisionerja për Shëndetin dhe Sigurinë e Ushqimit.

Burimi: Monitor

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #27 - Nëntor 2021

Miq, lexues të BusinessMag,

Ky numër i ri revistës vjen në një sezon të nxehtë plot me zhvillime interesante në botën e startupeve. Jam i sigurt që secili nga ju është i ngarkuar shumë më tepër se në çdo periudhë tjetër në përpjekjet për të çuar gjërat përpara, ndaj ju falenderoj që po gjeni kohën për të lexuar këto rreshta. 

Dikush më pyeti sot, sa optimist je për të ardhmen? U përgjigja pa menduar, se kjo nuk është pyetje për një sipërmarrës. Ne optimizmin e kemi në gjak, pasi është stimuli kryesor që çon përpara iniciativat e çuditshme që ndërmarrim, shpesh pa u menduar gjatë! 

Këtë optimizëm përpiqemi ta sjellim në faqet në vazhdim nëpërmjet intervistave me personazhe të njohur dhe të panjohur, të cilët me punën e tyre të përditshme ndikojnë në jetën e mijëra njerëzve përreth. 

Me punën që bëjnë, me historitë që rrëfejnë mbi sfidat e ndryshme, mes dështimesh dhe suksesesh ata/ato frymëzojnë, motivojnë duke përshkruar maratonat vetjake drejt suksesit; pavarësisht pengesave, duke kaluar nga dështimi në dështim, por pa humbur entuziazmin (siç thotë dhe Churchill). 

Njihuni …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0