Çfarë kanë të përbashkët liderët e mëdhenj?

Çfarë kanë të përbashkët liderët e mëdhenj?


Përqafimi i kësaj cilësie mund t’ju bëjë më të suksesshëm.

Mark Zuckerberg lançoi Facebook. Elon Musk po revolucionarizon botën me udhëtimin në hapësirë. Warren Buffett është një nga investuesit më të suksesshëm të parë ndonjëherë.

Përveç renditjes midis njerëzve më të pasur në botë, cilat tipare të personalitetit kanë ata të përbashkët?

Të gjithë janë introvertë.

Edhe introvertët mund të jenë udhëheqës të mëdhenj.

Lexoni: KËTA ARTISTË, AUTORË DHE LIDERË LUFTUAN ME DYSHIMIN TEK VETJA, PËRPARA SE TË BËNIN HISTORI

Introvertët portretizohen në mënyrë të gabuar si të mërzitshëm, të turpshëm dhe të tërhequr. Ekziston gjithashtu një keqkuptim që liderët e mëdhenj duhet të jenë bombastikë, karizmatikë dhe të sinqertë.

3 këshilla për të lulëzuar si një udhëheqës i heshtur

Nëse identifikoheni si një introvert, BusinessMag ju tregon se si të mbështeteni në pikat e forta dhe të nxirrni në pah cilësitë tuaja.

  1. Lini hapësirë për vetminë

Introvertët zhyten në mendime dhe reflektojnë. Ky është një lajm i mirë, sepse hulumtimet tregojnë se liderët më efektivë janë vetëdijesues. Studimet kanë lidhur gjithashtu vetminë me rritjen e krijimtarisë dhe gjenerimin e ideve të përparimit.

Pra ecni përpara, vendosni “kohë me veten” në kalendar.

  1. Mos nënvlerësoni aftësitë tuaja sociale

Është një mit që introvertët janë të këqinj në shitje. Introvertët bëjnë sipërmarrësin e madh pikërisht, sepse ata janë aq të aftë për të hyrë brenda mendjes së klientëve.

Për më tepër, aftësia e introvertizmit për të përqafuar, dëgjuar dhe kërkuar pyetje që nxisin mendime, i bën ata të aftë në rrjetëzim gjithashtu.

  1. Lexoni shumë

Një tjetër cilësi që Warren Buffett, Mark Zuckerberg dhe Elon Musk ndajnë. Ata janë lexues të vazhdueshëm. Në fakt, Buffett i kushton 80% të ditës së tij leximit.

Rezulton se mund të ketë lloje të ndryshëm introvertësh, por pa marrë parasysh se cili është lloji juaj, duke përqafuar natyrën tuaj të zhytur në mendime dhe të ndjeshme mund të rezultojë në një përbërës thelbësor të suksesit – jo në një pengesë.

A jeni ju një introvert? Si ndikojnë cilësitë tuaja të heshtura në suksesin tuaj?

Lexoni: Aftësia që ju bën një lider më të mirë

burimi: Inc

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0