Çfarë duhet të bëni nëse një punonjës i vlefshëm vendos të largohet?! - Business Magazine Albania

Çfarë duhet të bëni nëse një punonjës i vlefshëm vendos të largohet?!

punonjës i vlefshëm

Unë jam në biznes prej më shumë se 20 vjetësh dhe kam punësuar më shumë se 30,000 njerëz. Ka pasur një pjesë të punonjësve që vendosin të largohen. Pas këtyre përvojave, kam disa sugjerime se çfarë duhet bërë kur një punonjës që është jashtëzakonisht i vlefshëm për ekipin vendos të largohet.

  1. Mbajini ata fort

Shpesh dëgjoj që nëse një person vendos të lërë punën e tij, ai do ta bëjë atë herët a vonë, pavarësisht se çfarë bëni. Ju nuk mund ta ndaloni dhe ndoshta nuk duhet ta bëni – në fund të fundit, nuk ka njerëz të pazëvendësueshëm. Nuk jam plotësisht dakord me këtë nocion.

Dorëheqja është gjithmonë stresuese. Ju nuk mund ta dini se çfarë do të sjellë e ardhmja. Me vullnetin e tij të lirë, një person, nëse gjithçka është në rregull, zakonisht nuk dëshiron telashe të reja. Ata duan të qëndrojnë në zonën e tyre të rehatisë (nëse keni krijuar një për ta). Prandaj, me shumë gjasa, ka arsye të rënda që i shtynë ata të vijnë në këtë vendim. Ndoshta do të gjeni diçka për të përmirësuar brenda kompanisë suaj dhe do të përpiqeni të ndihmoni. Përvoja na tregon se praktikisht nuk ka situata të pazgjidhshme.

Lexoni: Kjo kompani njoftoi se po rriste çmimet për të paguar më shumë punonjësit

Ndonjëherë punonjësit largohen për arsyet më të çuditshme dhe më të lehta për t’u zgjidhur. Unë kam pasur një inxhinier softuerësh që nuk i pëlqeu mënyra sesi menaxheri i tij foli me të në bisedë dhe thjesht vendosi të mos i tregojë askujt. Kam pasur zhvillues që janë larguar sepse janë lodhur vite më parë dhe nuk dinin të bënin një pushim. Më është dashur të largohet shefi i marketingut digjital sepse mendoi se paga e tij ishte shumë e lartë për cilësinë e punës që po bënte. Punonjësit mund të jenë të çuditshëm. Mënyra e vetme për të ditur se çfarë po ndodh është t’i pyesni ata me qetësi dhe të jeni të përgatitur mendërisht për të marrë çdo përgjigje.

Nëse një person është vërtet i vlefshëm për biznesin, krenaria juaj është dytësore. Ju duhet të përpiqeni t’i mbani ata pa marrë parasysh çfarë. Rrallëherë bëhet fjalë vetëm për pagën. Shpesh është edhe më e rëndësishme t’u jepni atyre pozicione të reja në kompani ose t’u jepni disa detyra të reja.

Po detyrat e mëparshme të këtij punëtori? Kjo është ende e tmerrshme, apo jo? Kush do ta bëjë punën e tyre? Por mendoni për këtë kështu. Nëse largohen, ju do të duhet të shpërndani të gjitha detyrat e tyre të mëparshme, kështu që është e njëjta gjë. Por punonjësi juaj i besuar është një ruajtës i njohurive, traditave dhe kulturës së kompanisë suaj. Mbajtja e tyre është e rëndësishme. Humbja e tyre do të jetë si të humbasësh një gisht. Kompania juaj mund të vazhdojë, por cilësia e jetës do të ulet.

  1. Vazhdoni të flisni me ta

Për çfarë pendohen zakonisht njerëzit në shtratin e vdekjes? Shumica e njerëzve pendohen që nuk kanë kaluar mjaftueshëm kohë me familjen dhe miqtë e tyre. Por, në fakt, dorëheqja është një formë vdekjeje. Sigurisht, fatmirësisht, të gjithë mbeten gjallë dhe shëndoshë, por lidhja që kishit është prishur. Ju nuk e keni më këtë person në jetën tuaj. Ata janë “të vdekur” për ju. Por është në fuqinë tuaj ta shmangni këtë. Vazhdoni të flisni me ta, njerëzit duan të ndihen të nevojshëm.

Edhe më mirë do të ishte nëse filloni të flisni me ta para se të largohen. Shpesh mungesa e një vlerësimi pozitiv të punës së personit nga menaxherët e tyre është arsyeja kryesore që ata të lënë punën e tyre. Kjo është arsyeja pse në disa kompani të mëdha të suksesshme si Adobe dhe Intel, mbikëqyrësit inkurajohen të kalojnë të paktën një orë çdo muaj me secilin prej vartësve të tyre duke diskutuar tema të rastësishme, mundësisht që nuk lidhen me punën. Në këtë mënyrë ata mund të ndjejnë më mirë gjendjen shpirtërore dhe të kuptojnë gjendjen e vështirë të punonjësve të tyre.

Sigurimi i njerëzve me mbështetje morale është punë e vështirë, por është falas dhe është më e rëndësishmja. Nëse plotësohet, ata nuk kanë arsye të heqin dorë, edhe nëse paga e tyre nuk është më e mira.

Menaxherët duhet të kuptojnë se kompania juaj ka paguar tashmë një çmim për kërkimin, intervistimin, futjen në bord dhe trajnimin e këtij specialisti. Nëse ata janë ende të vlefshëm dhe nëse puna e tyre është ende e nevojshme, do të ishte marrëzi të mos luftoni fare për ta.

  1. Prisni kthimin e tyre

Le të imagjinojmë se përpjekjet tuaja nuk ishin të suksesshme. Personi largohet. Bindja ime e fortë është se, pavarësisht se çfarë, ju duhet të ndaheni me kushte të mira. Bëjeni këtë prioritetin tuaj të plotë. Ata që vendosin të largohen mund të mos jetë fundi i punës suaj të përbashkët. Në fund të fundit, bota është e vogël dhe bota e punëtorëve cilësorë në fushën tuaj është edhe më e vogël.

Nëse ata janë duke dhënë dorëheqjen, para së gjithash, ia vlen të merrni çdo reagim që mundeni. Cila ishte gjëja e tyre e preferuar për të punuar për ju? Cila ishte më pak e preferuara? Çfarë do të donin të ndryshonin? Kush do të donin t’i zëvendësonin dhe pse? Ky person nuk ka asgjë për të humbur tani, kështu që është i paçmuar. Ata janë të gatshëm të ndajnë përvojën e tyre dhe t’ju tregojnë sinqerisht për situatën në vendin e punës. Mos e neglizhoni këtë informacion.

Tani vëmendja juaj duhet të jetë tek ata njerëz që qëndruan me ju. Mendoni me kujdes se si të shpërndani përgjegjësi të reja midis njerëzve që janë ende me ju. Ngarkesa ka shumë të ngjarë të rritet për të gjithë, të paktën për një kohë të shkurtër. Njerëzit duhet të përgatiten për këtë.

Lexoni: Tesla paguan 3 muaj për punonjësit e saj ukrainas që do të shkojnë në luftë

Më shumë se një herë kam hasur në një mendim se sapo një punonjës të largohet nga kompania juaj, është tepër e vështirë për të që të kthehen. Ata do të kenë shumë turp dhe për më tepër nuk duhet t’i pranoni sepse janë “tradhtarë”, në një farë mënyre. Ky është absurditet i plotë. Kur dikush ju thotë diçka të tillë, kujtoni Steve Jobs, i cili u pushua nga kompania e tij me një skandal, por u kthye triumfues vetëm disa vjet më vonë. Tani emri i kompanisë është sinonim i tij, dhe kompania është edhe më e suksesshme për të.

Nëse krijoni një mjedis mikpritës dhe nëse e dinë se do të pranohen, do të habiteni se sa shumë duan të kthehen pas vetëm disa muajsh.

Nëse një person vërtet i vlefshëm heq dorë nga puna për ju, duhet t’i siguroni se do të jeni gjithmonë të lumtur ta shihni të kthehet. Kjo do të jetë jashtëzakonisht e vlefshme në planin afatgjatë. Sidomos pasi gjetja e punonjësve të rinj që i përshtaten plotësisht biznesit tuaj dhe futja e tyre në bord tani është jashtëzakonisht e vështirë.

Në përgjithësi, mbajini njerëzit tuaj të talentuar. Një person i lumtur, i edukuar mund të rritet, të realizojë plotësisht veten dhe të krijojë një vlerë shtesë për të gjithë rreth tij.

/entrepreneur

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0