CEO i Coca Cola: Ndikimi ekonomik i koronavirusit sapo ka filluar

CEO i Coca Cola: Ndikimi ekonomik i koronavirusit sapo ka filluar

Coca Cola

CEO i Coca-Cola, James Quincey dha një parashikim të zymtë për të ardhmen e ekonomisë globale, e cila është ndikuar nga pandemia e koronavirusit.

“Ndikimi ekonomik i izolimit sapo ka filluar”, tha Quincey në emisionin “Box Squawk Box” të CNBC.

Në Shtetet e Bashkuara, më shumë se 36 milionë amerikanë kanë bërë kërkesë për përfitimin e paketave të papunësisë, që kur koronavirusi preku ekonominë. Zyra e Buxhetit e Kongresit tha se pret që PBB-ja e SHBA-së të pësojë një rënie prej  38% në bazë vjetore, në tremujorin e dytë të vitit. Fondi Monetar Ndërkombëtar po parashikon që ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit.

Quincey tha se ai pret një rimëkëmbje të ekonomisë në formë si”U” ose “U” të zgjeruar se sa një në formë si “V”, ku ekonomia kthehet shpejt në gjendjen para krizës.

Ndërsa ai tha që ishte shumë herët që Coca Cola të vlerësonte se si zakonet e blerjes do të ndryshojnë, kompania pret që konsumatorët të kursejnë më shumë para.

Lexoni: FMN: Sistemi bankar do të jetë nën presion deri në 2025

“Ne do të duhet të kuptojmë se situata pas krizës së virusit do të ndikojë shumë në ekonomi. Do të ketë një përqendrim shumë më të madh nga konsumatori në përballueshmërinë ose uljen e çmimeve,” i tha ai gazetarit Andrew Ross Sorkin.

Coca Cola është duke parë akoma pasoja negative globale në maj, megjithëse ato janë përmirësuar pak pasi pësuan një rënie prej 25% në prill, sipas Quincey. Afërsisht gjysma e të ardhurave të kompanisë vjen nga biznese si restorante, kinema dhe stadiume. Në Kinë, e cila filloi të lehtësojë masat e izolimit në prill, kërkesa në maj ende nuk është rikuperuar në nivelet siç ishte para krizës.

Aksionet e kompanisë u rritën 1% në treg. Stoku, i cili ka një vlerë tregu prej 191 miliardë dollarë, ka rënë 19% deri më tani, në vitin 2020.

CNBC

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #27 - Nëntor 2021

Miq, lexues të BusinessMag,

Ky numër i ri revistës vjen në një sezon të nxehtë plot me zhvillime interesante në botën e startupeve. Jam i sigurt që secili nga ju është i ngarkuar shumë më tepër se në çdo periudhë tjetër në përpjekjet për të çuar gjërat përpara, ndaj ju falenderoj që po gjeni kohën për të lexuar këto rreshta. 

Dikush më pyeti sot, sa optimist je për të ardhmen? U përgjigja pa menduar, se kjo nuk është pyetje për një sipërmarrës. Ne optimizmin e kemi në gjak, pasi është stimuli kryesor që çon përpara iniciativat e çuditshme që ndërmarrim, shpesh pa u menduar gjatë! 

Këtë optimizëm përpiqemi ta sjellim në faqet në vazhdim nëpërmjet intervistave me personazhe të njohur dhe të panjohur, të cilët me punën e tyre të përditshme ndikojnë në jetën e mijëra njerëzve përreth. 

Me punën që bëjnë, me historitë që rrëfejnë mbi sfidat e ndryshme, mes dështimesh dhe suksesesh ata/ato frymëzojnë, motivojnë duke përshkruar maratonat vetjake drejt suksesit; pavarësisht pengesave, duke kaluar nga dështimi në dështim, por pa humbur entuziazmin (siç thotë dhe Churchill). 

Njihuni …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0