CEO i Coca Cola: Ndikimi ekonomik i koronavirusit sapo ka filluar

Coca Cola

CEO i Coca-Cola, James Quincey dha një parashikim të zymtë për të ardhmen e ekonomisë globale, e cila është ndikuar nga pandemia e koronavirusit.

“Ndikimi ekonomik i izolimit sapo ka filluar”, tha Quincey në emisionin “Box Squawk Box” të CNBC.

Në Shtetet e Bashkuara, më shumë se 36 milionë amerikanë kanë bërë kërkesë për përfitimin e paketave të papunësisë, që kur koronavirusi preku ekonominë. Zyra e Buxhetit e Kongresit tha se pret që PBB-ja e SHBA-së të pësojë një rënie prej  38% në bazë vjetore, në tremujorin e dytë të vitit. Fondi Monetar Ndërkombëtar po parashikon që ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit.

Quincey tha se ai pret një rimëkëmbje të ekonomisë në formë si”U” ose “U” të zgjeruar se sa një në formë si “V”, ku ekonomia kthehet shpejt në gjendjen para krizës.

Ndërsa ai tha që ishte shumë herët që Coca Cola të vlerësonte se si zakonet e blerjes do të ndryshojnë, kompania pret që konsumatorët të kursejnë më shumë para.

Lexoni: FMN: Sistemi bankar do të jetë nën presion deri në 2025

“Ne do të duhet të kuptojmë se situata pas krizës së virusit do të ndikojë shumë në ekonomi. Do të ketë një përqendrim shumë më të madh nga konsumatori në përballueshmërinë ose uljen e çmimeve,” i tha ai gazetarit Andrew Ross Sorkin.

Coca Cola është duke parë akoma pasoja negative globale në maj, megjithëse ato janë përmirësuar pak pasi pësuan një rënie prej 25% në prill, sipas Quincey. Afërsisht gjysma e të ardhurave të kompanisë vjen nga biznese si restorante, kinema dhe stadiume. Në Kinë, e cila filloi të lehtësojë masat e izolimit në prill, kërkesa në maj ende nuk është rikuperuar në nivelet siç ishte para krizës.

Aksionet e kompanisë u rritën 1% në treg. Stoku, i cili ka një vlerë tregu prej 191 miliardë dollarë, ka rënë 19% deri më tani, në vitin 2020.

CNBC

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale