Çelen programet e nxitjes së punësimit në Gjirokastër - Business Magazine Albania

Çelen programet e nxitjes së punësimit në Gjirokastër

programet e nxitjes së punësimit

Prej disa ditësh në Gjirokastër në drejtorinë rajonale të zyrës së punës  janë çelur programet e nxitjes së punësimit. Për këtë vit janë 4 programe të dedikuara të papunëve, si  ai i formimit në punë,  praktikave profesionale, punëve publike në komunitet dhe vetëpunësimit. Kristiana Kaci përgjegjëse në këtë institucion bën me dije se deri tani interesi për të marrë pjesë është i lartë si nga subjektet ashtu edhe nga të papunët ndërsa pohon se ky shërbim ka në fokus ato grupe që nuk janë në gjendje të gjejnë vetë një punë në sektorin privat.

“Kemi një interesim të lartë për këto programe, si nga subjektet ashtu dhe nga individët që janë të regjistruar në zyrat e punës. Kemi dhe ndryshime ligjore për sa i takon individëve të papunë. Ky regjistrim ka filluar të bëhet online”, tha përgjegjësja Kristiana Kaci.

Lexo: Viti 2024: Cilat janë tendencat e arredimit dhe dizajnit të mjediseve të brendshme?!

Kaci thotë se për këtë vit synimi është punësimi i 100 personave dhe se Zyrat e Punësimit ndërhyjnë direkt për të nxitur dhe mbështetur krijimin e vendeve të reja të punës duke bashkëpunuar me punëdhënësit dhe nëpërmjet subvencionimit të tyre.

“Jemi në rrugë të mbarë dhe mendoj që këtë numër do ta tejkalojmë, me mundësitë financiare që kemi në dispozicion për këto programe. Kryesisht janë student, praktika profesionale dhe kategori të veçanta që janë punëkërkuesit e papunë”, tha Kaci.

Sipas të dhënave në Gjirokastër deri tani janë regjistruar 90 pjesëmarrës në programet e nxitje së punësimit. Në vitin 2023 u regjistruan gjithsej 120 pjesëmarrës. RTSH

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0