Britania e Madhe vjen pas Francës: Do të ndalojë shitjen e makinave me naftë ose benzinë pas vitit 2040

Britania e Madhe vjen pas Francës: Do të ndalojë shitjen e makinave me naftë ose benzinë pas vitit 2040


Britania e Madhe do të ndjekë hapat e fqinjes së saj, Francës përsa i pëket ndotjes nga gazrat e makinave. Ky është hapi i parë drejt eleminimit, ndoshta total të tyre.

Të prekur nga kjo do të jenë vetëm makinat dhe furgonët e rinj. Sipas tyre, kjo do të sjellë një ulje të oksidit të nitrogjenit, dhe do të përmirësojë shëndetin publik.

Lexoni: Asnjë makinë me naftë ose benzinë nuk do të shitet në Francë pas vitit 2040

Qeveria paralajmëroi se kjo lëvizje, e cila do të prekë edhe mjete hibride, ishte e nevojshme. Ata thonë se nuk kishte rrugë tjetër të mundur për të shmangur dëmet që shkaktojnë gazrat. Ministrat e Britanisë së Madhe, kanë rekomanduar të aplikojnë tarifa për makinat, për të hyrë në të ashtuquajturat “clean air zones” (CAZ). Gjithsesi, qeveria dëshiron që taksat të jenë vetëm një përshtatje me rregullat e reja, duke iu friksuar pak protestave.

“Cilësia e ulët e ajrit është problemi më i madh për shëndetin publik. Britania e Madhe dhe qeveria e saj janë të vendosura të bëjnë lëvizje të forta në lidhje me këtë problem në sa më pak kohë.” u shpreh një zëvëndës i qeverisë.

Lexoni: Tesla: Një tjetër pronar fajëson sistemin Autopilot pas përplasjes!

“Kjo është arsyeja ofruar këshille me fonde të reja për të përshpejtuar zhvillimin e planeve lokale, si pjese e një programi ambicioz prej 3bn £, për të pastruar ajrin e ndotur në rrugët tona.”

Plani final, i cili do të përfundojë në fund të muajit Korrik, vjen pas një raporti që avokatët e mjedisit, e përshkruan si “më të dobët nga sa mendohej”.

Sekretari i ambjentit, Michael Gove, është duke shpresuar për një pritje më të mirë kur të publikojë materialin përfundimtar të Mërkurën.

Lexoni: Aston Martin RapidE: EV e parë që nga viti 2019

Ka disa ndryshime të sugjeruara edhe nga Bashkimi Europian, të cilat ende nuk janë bërë. Si psh. futja e teknologjive të reja në transportin publik, drejtimi i rrugëve.

Këshilli gjithashtu ka dhuruar £255m për riprogramimin e semaforëve.

Presidenti i Francës ndihmoi vendin e tij duke nënshkruar Paktin e Parisit.

Këto veprime, shënojnë edhe fundin e dominancës së motorrëve me djegie të brëndshme. Kjo, prej mëse 100 vitesh.

Lexoni: Volvo: Të gjitha modelet pas vitit 2019 do të jenë hibride ose elektrike

Prof David Bailey, ekspert i industrisë së automobilizmit, thotë se ky është një plan goxha afatgjatë për tu marrë shumë seriozisht. Ai thotë se këto lëvizje dërgojnë një mesazh shumë të fortë tek prodhuesit por edhe tek konsumatorët. Makinat elektrike janë e ardhmja, dhe janë të pa evitueshme.

Paketa për cilësinë e ajrit të Britanisë, përfshin edhe £1bn investime për automjetet ekologjike. Ajo përfshin ndërtimin e infrastrukturës së nevojshme për makinat elektrike, si psh piakt e karikimit.

Kjo strategji, vjen pas lajmit se ajri i ndotur i Britanisë, është përgjegjës për 40.000 vdekje të të miturve në vit. Analistët thonë se rritja e CAZ nga 6 në 27, do të ketë ndikim të madh. Ato do të kenë impakt shumë të mirë dhe do të sjellin rreth £1bn të ardhura. CAZ do të ulin më shumë se 1000 herë sasinë e NO2. Por, kjo kërkon edhe ndihmën e autoriteteve lokale.

Burimi: TheGuardian

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0