Volvo: Të gjitha modelet pas vitit 2019 do të jenë hibride ose elektrike

Volvo: Të gjitha modelet pas vitit 2019 do të jenë hibride ose elektrike


Volvo, kompania Suedeze e prodhimit të makinave (dhe jo vetëm), u shpreh të Mërkurën se të gjitha makinat e saj të prodhuara pas vitit 2019 do të jenë pjesërisht ose tërësisht të fuqizuara nga motorrë elektrikë. Ky lajm vjen pas deklaratës së muajit Maj ku kompania u shpreh se motorrët me naftë nuk kanë të ardhme në kompani. Kjo, e influencuar edhe nga rregullat sa më strikte që Bashkimi Europian vendos për emetimet. Por edhe për rritjen e ndjeshmërisë ndaj shëndetit publik.

Kur vjen puna për kompanitë me përgjegjësi të larta sociale, Volvo shpesh merr kryesimin. Kompania, e cila e vendosi reputacionin e saj duke u fokusuar së tepërmi tek siguria, është në garë me veten. Ajo ka vendosur si qëllim të kompanisë që të çojë në ZERO aksidentet me pasojë vdjekjen në makinat e tyre. Por duket se ata po mendojnë më shumë se sa vetëm për klientët e tyre.

Lexoni: Ford Pre-Collision Assist vjen në ndihmë të shoferëve të pa vëmëndshëm

Midis vitit 2019 dhe 2021, Volvo planifikon të lëshojë 5 makina të reja elektrike. Pak të dhëna dihen, por kompania shprehet se vetëm 3 prej tyre do të mbajnë logon e Volvo. 2 të tjerat do të mbajnë logon e Polestar dhe do të jenë makina elektrike me performancë të lartë. (Polestar është kompania “brenda familjes” për modifikimin e makinave dhe modeleve më sportive.)

Gjithashtu, kompania u shpreh se çdo makinë pas vitit 2019, do ketë një hibritizim.

“Kjo deklaratë, shënon fundin e makinave me djegie të brendshme. Volvo është shprehur se planifikon të ketë shitur 1 milionë makina elektrike deri në vitin 2025. Kur ne e thamë atë, e kishim shumë seriozisht. Kjo është mënyra se si do t’ia dalim.” u shpreh Håkan Samuelsson, presidenti dhe CEO i Volvo Cars. (Volvo cars, është i ndarë nga Volvo Trucks)

Lexoni: Tesla dhe shitjet e saj në Hong Kong: 2939 në Mars, 0 në Prill

Ndërkohë që rregullat e Bashkimit Europian sa vjen e bëhen më strikte, ato janë një motivues i madh për strategjinë e kompanisë, disa faktorë të tjerë ndikojnë gjithashtu në të. Volvo, është pronë e Geely, kompania Kineze automotive që nga viti 2010.
Së fundmi, Ministira e Industrisë dhe Teknologjisë së Informacionit të Kinës, është shprehur se do që 20% të makinave të reja të shitura në vitin 2025, të jenë elektrike ose hibride.

Burimi: ArsTechnica

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0