Tesla dhe shitjet e saj në Hong Kong: 2939 në Mars, 0 në Prill

Tesla dhe shitjet e saj në Hong Kong: 2939 në Mars, 0 në Prill


Tesla CEO, Elon Musk

Sipas The Wall Street Journal, departamenti i transportit të Kong Kong-ut, regjistroi 2939 Tesla të reja në Mars, dhe 0 në Prill. Kjo, pasi një taksë e re për makinat elektrike u aplikua që nga data 1 Prill.

Lexoni: Asnjë makinë me naftë ose benzinë nuk do të shitet në Francë pas vitit 2040

Kjo taksë aplikohet në momentin e blerjes së një makine të re, dhe në disa raste, kushton sa vetë makina. Deri para pak kohësh, ky treg ishte tepër atraktiv për Tesla, por ky ligj u aplikua për të mbrojtur atë që quhet traffic congestion.  Ky ligj, thuhet se do të qëndrojë në fuqi për vit, deri në mars 2018, por qeveria thotë se do ta rishikojë atë.

Në vend që ta kthejë mbrapa këtë ligj, qeveria ofron një ulje maksimale të taksës prej HK$97,500 ose rreth US$12,500.

Lexoni: Fundi i të qënit pronar i makinës tënde

Numri i makinave Tesla të regjistruara, tregon se tregu reagoi mirë ndaj saj në muajt paraardhës. Në Dhjetor 2016 dhe Janar 2017, u regjistruan 168 Tesla për çdo muaj. Në Shkurt 590 dhe në Mars shpërtheu në 2939.

Këto lajme, reflektojnë edhe një herë rëndësinë e qeverive dhe incentivave të tyre. Në vitin 2016, Danimarka vendosi përsëri taksën për makinat elektrike dhe pa një rënie prej 68%. Por mbështetja e qeverive nuk do të jetë gjithmonë kaq shumë e nevojshme. Bloomberg New Energy Finance raportoi se deri në vitin 2025 bateritë do të jenë mjaftueshëm të lira që të konkurojnë me makinat me djegie të brendshme. Gjithashtu, parashikohet që makinat elektrike t’ia kalojnë atyre në 20 vitet e ardhme.

Lexoni: Tesla gati për të zbuluar Model 3

Tesla aktualisht është në një pozicion të çuditshëm. Kompania është gati të nxjerrë në treg Model 3, makinën e saj më të lirë. Por, gjithashtu është gati të nxerrë nga tregu modelet e saj luksoze më të vjetra. Vitin e kaluar, i vendosi vetes një qëllim tepër ambicioz. 47.000-50.000 blerje të Model S dhe X në gjysmën e parë të vitit 2017. Javën e kaluar, tha se kishte shitur 22.000 mjete në çerekun e dytë. Kurse në çerekun e parë, 25418 mjete.

Burimi: ArsTechnica

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0