Ford Pre-Collision Assist vjen në ndihmë të shoferëve të pa vëmëndshëm


Ford Pre-Collision Assist vjen i shpjeguar hollësisht nga Scott Lindstrom. Ai është menaxher i zhvillimit pranë Ford me qëndër në Detroit, USA.

Si funksionon Pre-Collision Assist së bashku me teknologjinë Pedestrian Detection?

Nëqoftëse sistemi dedekton është pranë një përplasje me një makinë tjetër ose këmbësor, ajo mund të bëjë 3 gjëra:

  1. Një dritë e kuqe ndizet e shoqëruar me një zhurmë.
  2. Nëqoftëse shoferi nuk përgjigjet, para-aktivizon frenat duke e bërë më lehtë frenimin nga ana e shoferit.
  3. Nëqoftëse shoferi përsëri nuk përgjigjet, sistemi bën gjithçka vetë duke e ndaluar mjetin ose duke minimizuar impaktin.

Lexoni: Audi konfirmon prodhimin e E-tron Sportback!

Si i shërben kjo teknologji drejtuesve të mjeteve?

Unë jam duke mësuar vajzën time këto kohë, dhe unë i them shpesh asaj: “Hej, kujdes atë!”. Edhe shoferët më të mirë mund të shohin në vetëm një drejtim. Drejtuesi mund të jetë i përqëndruar por vetëm një moment pakujdesie shpesh mund të kushtojë shumë. Gjithsesi, kjo teknologji nuk zëvendëson një shofer të mire. Por, ajo e ndihmon drejtuesin e mjetit që të minimizojë të gjitha dobësitë e tij. Ky sistem monitoron dhe shikon gjatë gjithë kohës.

Lexoni: Asnjë makinë me naftë ose benzinë nuk do të shitet në Francë pas vitit 2040

Sa shumë zgjatën testimet?

Ne testet i bëmë jo vetëm në rrugë por edhe me simulime kompjuterike. Testimet u bënë në ambjente të ndryshme si urbane, rurale por edhe ne rrugë ndërqytetase. Ne donim të dhënë në kushte më praktike të mundshme. Patjetër që krijuam mënyra të cilat nuk involvojnë këmbësorë të vërtetë. Kështu që përdorëm robotë për të imituar njerëzit.

Lexoni: Ja cilat janë markat më të vlefshme të makinave në botë

Kur do të jetë ky sistem i disponueshëm për klientët?

Kjo teknologji është aktualisht e disponueshme tek 2017 Fusion dhe do të jetë edhe tek 2018 Mustang dhe F150.

Burimi: MyFordMagazine

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale