Biznesi fason punëson 50 mijë gra gjatë 4 viteve - Business Magazine Albania

Biznesi fason punëson 50 mijë gra gjatë 4 viteve


Ministrja e Zhvillimit Ekonomik, Turizmit, Tregtisë dhe Sipërmarrjes, Milva Ekonomi, zhvilloi një takim me punonjësit e një biznesi fason në zonën e Shkozetit, i cili merret me prodhimin e këpucëve dhe ku janë të punësuar rreth 100 punonjës.

Gjatë bashkëbisedimit me punonjësit e këtij biznesi, Ekonomi u shpreh se gjatë këtyre katër viteve qeveria ndërmori një sërë reformash për të përmirësuar jetën e qytetarëve. Ministrja Ekonomi u ndal veçanërisht tek gratë duke theksuar se gjatë këtyre 44 muaj të qeverisjes janë punësuar 50 mijë gra më shumë.

“Gratë në Shqipëri janë një forcë e madhe shumë e rëndësishme për ta çuar vendin përpara, por ndërkohë duhet t’i njihet ky lloj fuqizimi, duke u dhënë atyre më shumë mundësi për punë. Janë punësuar 50 mijë gra gjatë këtyre katër viteve qeverisje, por ne synojmë që gratë të kenë mundësi jo vetëm të punësohen, por të marrin pagesa më të larta”, nënvizoi Ekonomi.

Gjithandej nëpër Shqipëri po bëhen punë që të transformojnë jetën e shqiptarëve. Ky është viti i parë që ne kemi patur një fluks të madh të investimeve të huaja. Kompani të huaja nga vende të ndryshme po vijnë dhe po ngrejnë aktivitete këtu. Ju i thoni faleminderit sipërmarrësit tuaj, që ju sjell punë, duke marrë kontrata nga Italia, Gjermania etj. Dhe këto kontrata bëhen të mundura kur lehtësohet tregtia dhe tregtia lehtësohet kur ne bëjmë ligje më të mira. Dhe ky është qëllimi ynë, që jetën e shqiptarëve ta bëjmë më të mirë”, deklaroi Ekonomi.

burimi: mapo.al

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0