Bizneset e vogla shqiptare trajnohen nga USAID dhe ambasada suedeze në agroturizëm


Agjencia e Shteteve të Bashkuara për Zhvillim Ndërkombëtar (USAID) dhe ambasada suedeze në Shqipëri po mbështesin zhvillimin e sektorit të turizmit në Shqipëri, si një prej sektorëve kryesorë të avantazhuar me kontribut në ekonominë e vendit.

Në kuadër të projektit “Turizmi si një avantazh kryesor”, USAID, ambasada suedeze dhe Bashkia e Belshit, Elbasan (Shqipëri e Mesme) organizuan me operatorë turistikë në një nga qendrat agroturistike të Belshit, një trajnim për përmirësimin e standardeve në shërbime dhe mikpritjen e turistëve, kryesisht në qendrat agroturistike dhe bizneset turistike familjare.

Trajnimi vijoi me takime B & B, mes përfaqësuesve të bizneseve të vegjël dhe restoranteve artizanale, për të diversifikuar bashkëpunimin dhe shkëmbyer eksperiencat më të mira në fushën e turizmit.

USAID dhe ambasada e Suedisë që prej Qershorit të vitit të kaluar po kontribuojnë në këshillimin e bizneseve mikro-turistike dhe nxitjen e investimeve në to dhe në ekoturizëm, në zonat e liqeneve të Belshit, Himarës së Vjetër dhe Pëllumbas në jug të vendit, të cilat vlerësohen nga ekspertët si oaze agroturistike me vlera të veçanta.

burimi: ata.gov.al

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale