Bernard Arnault tejkalon edhe Bill Gates. Bëhet personi i dytë më i pasur në botë. » Business Magazine Albania – Media Dixhitale dedikuar Sipërmarrjes
Përditësuar së fundmi: 19/07/2019

Bernard Arnault tejkalon edhe Bill Gates. Bëhet personi i dytë më i pasur në botë.

Share
nga Eridon Elshani
Kor 19, 2019
-Manages Business Mag Kosovo
lexo me teper >

Miliarderi i teknologjisë i cili u bë i pasur me anë të Microsoft, është tejkaluar nga Bernard Arnault, drejtori dhe shefi ekzekutiv i korporatës së mallrave luksoze LVMH.

Pronësia e Arnault në LVMH ndihmoi në rritjen e pasurisë së tij neto në 108 miliardë dollarë që nga mbyllja e tregut të së enjtes. Shtëpia e modës me qendër në Paris zotëron marka luksoze në parfume, orë, alkool dhe tekstil.

LVMH është e listuar në shkëmbinin Euronext Paris, dhe kompania ka përjetuar një rritje prej 48 % nga viti i kaluar. Kjo rritje e vendos Arnault vetëm një vend prapa themeluesit të Amazon Jeff Bezos sa i përket vlerës së përgjithshme në neto.

Këtu janë disa prej markave më të mëdha në pronësi të LVMH:

6. Hennesy (prodhues i konjakut)

5. Marc Jacobs (kompani e modës)

4. Christian Dior (kompani e materialeve lukzose)

Fakt: LVMH bleu markën Christian Dior për 13.1 miliard $ në 2017.

3. Tag Heuer (prodhon dhe reklamon ora, materiale mode, si dhe telefona në emër të kompanive tjera)

Fakt: Tag Heuer sponsorizon një numër të madh të të famshmëve dhe atletë duke përfshirë golfer-in Tiger Woods, aktorin George Clooney dhe klubin e futbollit me famë botërore Manchester United.

2. Sephora (sallon bukurie)

Fakt: LVMH bleu Sephora në vitin 1997 dhe e globalizoi atë.

1. Luis Vuitton

Fakt: Louis Vuitton ishte një nga markat origjinale të konglomeratit kur u themelua në vitin 1987.

MarketsInsider