Bernard Arnault tejkalon edhe Bill Gates. Bëhet personi i dytë më i pasur në botë. - Business Magazine Albania

Bernard Arnault tejkalon edhe Bill Gates. Bëhet personi i dytë më i pasur në botë.


Miliarderi i teknologjisë i cili u bë i pasur me anë të Microsoft, është tejkaluar nga Bernard Arnault, drejtori dhe shefi ekzekutiv i korporatës së mallrave luksoze LVMH.

Pronësia e Arnault në LVMH ndihmoi në rritjen e pasurisë së tij neto në 108 miliardë dollarë që nga mbyllja e tregut të së enjtes. Shtëpia e modës me qendër në Paris zotëron marka luksoze në parfume, orë, alkool dhe tekstil.

LVMH është e listuar në shkëmbinin Euronext Paris, dhe kompania ka përjetuar një rritje prej 48 % nga viti i kaluar. Kjo rritje e vendos Arnault vetëm një vend prapa themeluesit të Amazon Jeff Bezos sa i përket vlerës së përgjithshme në neto.

Këtu janë disa prej markave më të mëdha në pronësi të LVMH:

6. Hennesy (prodhues i konjakut)

5. Marc Jacobs (kompani e modës)

4. Christian Dior (kompani e materialeve lukzose)

Fakt: LVMH bleu markën Christian Dior për 13.1 miliard $ në 2017.

3. Tag Heuer (prodhon dhe reklamon ora, materiale mode, si dhe telefona në emër të kompanive tjera)

Fakt: Tag Heuer sponsorizon një numër të madh të të famshmëve dhe atletë duke përfshirë golfer-in Tiger Woods, aktorin George Clooney dhe klubin e futbollit me famë botërore Manchester United.

2. Sephora (sallon bukurie)

Fakt: LVMH bleu Sephora në vitin 1997 dhe e globalizoi atë.

1. Luis Vuitton

Fakt: Louis Vuitton ishte një nga markat origjinale të konglomeratit kur u themelua në vitin 1987.

MarketsInsider

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0