BE arrin marrëveshjen historike për përdorimin e inteligjencës artificiale - Business Magazine Albania

BE arrin marrëveshjen historike për përdorimin e inteligjencës artificiale

Pas konsultimeve maratonë, Bashkimi Evropian ka rënë dakord për një legjislacion të paprecedentë globalisht për të rregulluar inteligjencën artificiale, pas tre ditësh negociata intensive midis shteteve anëtare dhe Parlamentit Evropian. Ligjvënësit e BE-së kanë arritur një ” marrëveshje politike ” mbi një tekst që pritet të nxisë inovacionin në Evropë duke kufizuar devijimin e mundshëm të këtyre teknologjive shumë të avancuara.

“BE po bëhet kontinenti i parë që vendos rregulla të qarta për përdorimin e inteligjencës artificiale”, tha komisioneri evropian Thierry Breton , i cili prezantoi planin në prill 2021.

Pas kësaj date, bisedimet u zgjatën. Raundi i fundit i negociatave , i cili filloi të mërkurën pasdite, zgjati pothuajse 35 orë.

Marrëveshja politike e arritur dje, të premten në mbrëmje, duhet të plotësohet me një punë teknike për të finalizuar tekstin. “Ne do të analizojmë me kujdes kompromisin e arritur sot dhe do të sigurojmë në javët e ardhshme që teksti mbron aftësinë e Evropës për të zhvilluar teknologjitë e veta të inteligjencës artificiale dhe për të mbrojtur autonominë e saj strategjike,” reagoi ministri francez i qeverisë dixhitale, Jean – Noel Baro .

Për inteligjencën artificiale gjenetike, kompromisi parashikon një qasje me dy shpejtësi. Për të gjithë ata vendosen rregulla për të siguruar cilësinë e të dhënave të përdorura për zhvillimin e algoritmeve dhe për të kontrolluar që ato të mos shkelin ligjet për të drejtat e autorit.

Ata që zhvillojnë sisteme të inteligjencës artificiale duhet gjithashtu të sigurojnë që tingujt, imazhet dhe tekstet e prodhuara të etiketohen qartë si artificiale.

Detyrimet e zgjeruara do të zbatohen vetëm për sistemet më të fuqishme.

Ka edhe një listë rregullash që vendosen vetëm për sistemet e karakterizuara si “rrezik të lartë “, kryesisht ato që përdoren në fusha të ndjeshme si infrastruktura kritike , arsimi , burimet njerëzore , zbatimi i ligjit.

Këto sisteme do t’i nënshtrohen një sërë detyrimesh, të tilla si kontrolli njerëzor i apo edhe instalimi i një sistemi të menaxhimit të rrezikut .

Legjislacioni parashikon kornizë të veçantë të sistemeve të inteligjencës artificiale që ndërveprojnë me njerëzit.

Legjislacioni evropian do të pajiset me mjete mbikëqyrjeje dhe sanksionesh duke krijuar një zyrë evropiane të inteligjencës artificiale brenda Komisionit Evropian. Ajo do të mund të vendosë gjoba deri në 7% të xhiros, me tavan 35 milionë euro për shkeljet më të rënda./ CNN.gr

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #33 - Nëntor 2023

Numri 33 i revistës tonë, i cili me krenari mund të quhet “Revista e Personazheve.” Në këtë numër, jemi fokusuar në trajtimin e personaliteteve të shquara në fusha të ndryshme, brenda dhe jashtë kufijve të vendit tonë.

Dinamika e emigracionit ka bërë që shqiptarët të kontribuojnë në mënyra të ndryshme në vende të shumta të botës, duke ruajtur gjithmonë lidhjen me atdhen. Numri ynë i ri shpalos ngjarjet dhe angazhimet e tyre, duke sjellë në fokus dinamikën e tyre në ekonominë globale.

Në faqet e revistës, do të njiheni me personalitete të rëndësishme si Drita Ivanaj, e cila me fondacionin e saj ndihmon në avancimin e arsimit dhe kulturës. Gjithashtu, do të përfshihemi në misionin e dr. Skënder Myrtezanit dhe anëtarëve të Vatra Queens, New York, për kthimin e eshtrave të At Fan Nolit në Shqipëri.

Marjana Koçeku, …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0