Bashkëthemeluesi i Facebook është në bisedime me qeverinë amerikane për të shkatërruar rrjetin social


Chris Hughes, bashkëthemeluesi i Facebook-ut, i cili është shndërruar në një kritik të rrallë të rrjetit social, është në biseda me rregullatorët amerikanë rreth shkatërrimit të kompanisë teknologjike.

Sipas një prezantimi në Powerpoint të shikuar nga The New York Times, Chris Hughes argumenton se blerjet e kompanive rivale të Facebook-ut e lejuan atë të eleminonte kërcënimet e konkurruencës, duke mbajtur një pozitë dominuese në industrinë e reklamave dhe të kërkojë më shumë para nga reklamuesit.

Më parë këtë vit, Hughes u paraqit në publik me thirrje për thyerjen e Facebook-ut, duke argumentuar se është rritur shumë dhe tepër fuqishëm. Në një intervistë për The New York Times në Maj, Hughes tha se Facebook është bërë një “leviatan që turbullon sipërmarrjen dhe kufizon zgjedhjen e konsumatorit”, dhe se blerjet e tij, WhatsApp dhe Instagram duhet të zhvlerësohen.

Ai u bashkua me një komunitet në rritje të kritikëve që po bëjnë thirrje për një aksion antitrust kundër Facebook, ku bëjnë pjesë edhe politikanë si Elizabeth Warren. Hughes ka qenë një kontribues i rëndësishëm në të menduarit rreth këtyre çështjeve.

BusinessInsider

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale