Bankat globale po qarkullojnë para të dyshimta

Bankat globale

Bankat globale, për gati dy dekada, kanë transferuar mbi dy trilionë dollarë pagesa, që ato besonin se ishin të dyshimta.

Shuma të mëdha parash “të pista” qarkullojnë prej vitesh në disa prej institucioneve më të mëdha bankare në botë, shkruhet në një artikull investigativ të botuar të dielën.

“Të ardhurat nga luftërat vdekjeprurëse të drogës, shuma të mëdha të përvetësuara nga vendet në zhvillim e sipër dhe para të përftuara me mund e të vjedhura përmes skemave piramidale qarkullojnë në këto institucione financiare, pavarësisht nga paralajmërimet e vetë punonjësve të bankës”, thuhej në raportin e Buzzfeed News dhe Konsorciumit Ndërkombëtar të Gazetarëve Investigativë.

Lexoni: FMN parashikon rimëkëmbjen e ekonomisë vitin e ardhshëm

Hetimi, i cili drejtohej nga 108 media nga 88 vende të ndryshme të botës, bazohet në mijëra raportime aktivitetesh të dyshimta të depozituara në agjencinë ligj zbatuese të Departamentit të Thesarit në SHBA, FinCEN.

“Këto dokumente, të përpiluara nga bankat, e që janë ndarë dhe me qeverinë, por janë mbajtur larg syrit të publikut, ekspozojnë cektësinë e masave mbrojtëse të bankave dhe lehtësinë me të cilën kriminelët i kanë shfrytëzuar ato”, shkruan Buzzfeed Neës.

Dokumenti bën fjalë për transaksione me vlerë 2 trilionë dollarë që kanë qarkulluar nga viti 1999 deri në 2017, veçanërisht në 5 banka të rëndësishme: JPMorgan Chase, HSBC, Standard Chartered, Deutsche Bank and Bank of New York Mellon, të akuzuar se kanë vazhduar të qarkullojnë asetet e kriminelëve, edhe pasi ata janë dënuar për krime financiare.

ICIJ

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale