Asistenti i ri i AI i Metës po shpërndahet në WhatsApp, Instagram, Facebook dhe Messenger - Business Magazine Albania

Asistenti i ri i AI i Metës po shpërndahet në WhatsApp, Instagram, Facebook dhe Messenger

Meta ka njoftuar se asistenti i saj falas i inteligjencës artificiale, Meta AI, po shpërndahet në platformat e mediave sociale WhatsApp, Instagram, Facebook dhe Messenger. Kjo është arritja më e madhe e kompanisë në AI deri më tani.

Asistenti mund t’u përgjigjet pyetjeve, të krijojë animacione dhe të gjenerojë imazhe, ka pohuar CEO i Meta Mark Zuckerberg në një video. Meta AI u ndërtua në modelin më të fundit të gjuhës së madhe të kompanisë të quajtur Meta Llama 3.

Mjeti i AI është konkurrenti i Metës për ChatGPT të OpenAI dhe Google, Gemini, por në një kthesë unike, Meta ka bashkëpunuar edhe me Google dhe Microsoft për të ofruar rezultate nga motorët e kërkimit të të dy kompanive.

“Ne besojmë se Meta AI është tani asistenti më inteligjent i AI që mund ta përdorni lirisht”, tha CEO i Meta, Mark Zuckerberg.

Meta AI është ndërtuar në kutinë e kërkimit të aplikacioneve WhatsApp, Instagram, Facebook dhe Messenger, në mënyrë që përdoruesit të mund të bëjnë lehtësisht pyetje që mund të marrin përgjigje përmes mjetit të ri.

 

Meta

 

Meta AI është gjithashtu i disponueshëm në faqen e internetit “meta.ai”, ku përdoruesit mund të kërkojnë ndihmë nga asistenti për detyra si zgjidhja e një problemi matematikor ose shkrimi i një emaili profesional. Përdoruesit mund të regjistrojnë bisedat e tyre për referencë në të ardhmen. Meta tha se veçoria e gjenerimit të imazhit të asistentit do të jetë e disponueshme në beta në WhatsApp dhe faqen e internetit MetaAI. Përdoruesit do të shohin të shfaqet një imazh ndërsa fillojnë të klikojnë dhe MetaAI do të ofrojë kërkesa për të ndihmuar në ndryshimin ose përsosjen e imazhit. Imazhet gjithashtu mund të animohen në një GIF që përdoruesit mund të ndajnë.

Meta prezantoi për herë të parë Meta AI në beta në ngjarjen e saj Connect në shtator. Asistenti po përhapet në anglisht në më shumë se një  vend, përfshirë SHBA-në, Kanadanë, Zelandën e Re dhe Australinë.

cnbc.com

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0