Apple tërheq WhatsApp-in e Metës, Threads nga China App Store - Business Magazine Albania

Apple tërheq WhatsApp-in e Metës, Threads nga China App Store

Apple ka deklaruar se ka tërhequr disa aplikacione të mesazheve si Meta WhatsApp dhe Threads nga App Store në Kinë, pasi qeveria e vendit urdhëroi heqjen, duke përmendur shqetësimet e sigurisë.

Masa përshkallëzon më tej tensionet midis SHBA-së dhe Kinës mbi teknologjinë dhe politikat e tjera. Ditët e fundit, Kongresi ka kërkuar të përshpejtojë legjislacionin për të shtyrë kompaninë mëmë kineze të TikTok, ByteDance, të heqë dorë nga aplikacioni i mediave sociale. Dhoma e Përfaqësuesve mund të votojë për një projekt-ligj të ri sa më shpejt që të shtunën, dhe presidenti i SHBA-së Joe Biden ka thënë se do ta nënshkruajë atë në ligj nëse ai arrin në tryezën e tij.

“Ne jemi të detyruar të ndjekim ligjet në vendet ku operojmë, edhe kur nuk pajtohemi. Administrata e Hapësirës Kibernetike të Kinës urdhëroi heqjen e këtyre aplikacioneve nga vitrina e Kinës bazuar në shqetësimet e tyre të sigurisë kombëtare”, tha Apple në një deklaratë.

 

Meta

 

Platformat e tjera të mesazheve si Signal dhe Telegram u hoqën gjithashtu nga App Store i Kinës.

Marrëdhëniet e tensionuara midis dy vendeve e kanë shtyrë gjithashtu Apple të përpiqet të diversifikojë zinxhirin e saj të furnizimit jashtë Kinës. Kompania ka zgjeruar operacionet e saj prodhuese në vende të tjera si India dhe Vietnami.

Kina ka një histori të gjatë të kufizimit të aksesit në përmbajtje nga SHBA në internet, por disa platforma si WhatsApp dhe Threads janë lejuar historikisht përmes App Store-it të saj. Këto platforma nuk janë aq të njohura me përdoruesit kinezë sa të tjerët si WeChat, por heqja e tyre zvogëlon numrin e mënyrave që ata mund të komunikojnë me njerëzit jashtë vendit.

cnbc.com

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0