Amazon bëhet kompania e dytë në SHBA që i bashkohet klubit të 1 trilionë dollarëve - Business Magazine Albania

Amazon bëhet kompania e dytë në SHBA që i bashkohet klubit të 1 trilionë dollarëve


Është zyrtare! Amazon është kompania e dytë në SHBA që arrin vlerën e më shumë se 1 trilion dollarëve.

Aksionet e gjigantit të e-commerce u rritën të Martën duke e vendosur vlerën e kompanisë pak më shumë se e njëjta vlerë që Apple ka arritur më pak se një muaj më parë.

Një trilion është një shifër që vështirë të imagjinohet dhe aq më tepër për një kompani që fokusin kryesor e ka në shitjen me pakicë.

Lexoni: Nuk është Apple, ja cila kompani ka bërë trilionin e parë

Për vitin fiskal 2017, Amazon dhe 560,000 punonjësit e saj në mbarë botën raportuan shitjet totale prej 177.87 miliardë dollarë, duke çuar në një fitim prej 6.15 dollarë për aksion, sipas raportit vjetor të kompanisë.

Por, nga këto të ardhura masive, shitja me pakicë po fillon ngadalë t’u lejë vendin edhe shërbimeve të tjera. Për shembull, Amazon Web Services, një njësi që ofron hosting dhe cloud computing për biznese të tjera, solli 20 miliardë dollarë të ardhura në vitin 2017.

Rritja astronomike e Amazon në një nga kompanitë më të mëdha në botë e ka bërë themeluesin dhe shefin ekzekutiv të saj, Jeff Bezos lehtësisht personin më të pasur në botë që nga e Marta.

burimi: BI

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #27 - Nëntor 2021

Miq, lexues të BusinessMag,

Ky numër i ri revistës vjen në një sezon të nxehtë plot me zhvillime interesante në botën e startupeve. Jam i sigurt që secili nga ju është i ngarkuar shumë më tepër se në çdo periudhë tjetër në përpjekjet për të çuar gjërat përpara, ndaj ju falenderoj që po gjeni kohën për të lexuar këto rreshta. 

Dikush më pyeti sot, sa optimist je për të ardhmen? U përgjigja pa menduar, se kjo nuk është pyetje për një sipërmarrës. Ne optimizmin e kemi në gjak, pasi është stimuli kryesor që çon përpara iniciativat e çuditshme që ndërmarrim, shpesh pa u menduar gjatë! 

Këtë optimizëm përpiqemi ta sjellim në faqet në vazhdim nëpërmjet intervistave me personazhe të njohur dhe të panjohur, të cilët me punën e tyre të përditshme ndikojnë në jetën e mijëra njerëzve përreth. 

Me punën që bëjnë, me historitë që rrëfejnë mbi sfidat e ndryshme, mes dështimesh dhe suksesesh ata/ato frymëzojnë, motivojnë duke përshkruar maratonat vetjake drejt suksesit; pavarësisht pengesave, duke kaluar nga dështimi në dështim, por pa humbur entuziazmin (siç thotë dhe Churchill). 

Njihuni …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0