Amazon bëhet kompania e dytë në SHBA që i bashkohet klubit të 1 trilionë dollarëve


Është zyrtare! Amazon është kompania e dytë në SHBA që arrin vlerën e më shumë se 1 trilion dollarëve.

Aksionet e gjigantit të e-commerce u rritën të Martën duke e vendosur vlerën e kompanisë pak më shumë se e njëjta vlerë që Apple ka arritur më pak se një muaj më parë.

Një trilion është një shifër që vështirë të imagjinohet dhe aq më tepër për një kompani që fokusin kryesor e ka në shitjen me pakicë.

Lexoni: Nuk është Apple, ja cila kompani ka bërë trilionin e parë

Për vitin fiskal 2017, Amazon dhe 560,000 punonjësit e saj në mbarë botën raportuan shitjet totale prej 177.87 miliardë dollarë, duke çuar në një fitim prej 6.15 dollarë për aksion, sipas raportit vjetor të kompanisë.

Por, nga këto të ardhura masive, shitja me pakicë po fillon ngadalë t’u lejë vendin edhe shërbimeve të tjera. Për shembull, Amazon Web Services, një njësi që ofron hosting dhe cloud computing për biznese të tjera, solli 20 miliardë dollarë të ardhura në vitin 2017.

Rritja astronomike e Amazon në një nga kompanitë më të mëdha në botë e ka bërë themeluesin dhe shefin ekzekutiv të saj, Jeff Bezos lehtësisht personin më të pasur në botë që nga e Marta.

burimi: BI

Must watch
Business Mag Nr. #22 - Dhjetor 2019

Kemi ndjekur me vëmendje zhvillimet në ekonomi, e në veçanti ata që ne i quajmë gjeneratorët e kësaj ekonomie, sipërmarrësit privatë. Padyshim që sfidat janë të mëdha. Tregje të pa konsoliduara, konkurrencë e pandershme në shumë sektorë, pak mundësi për financim dhe investime në projekte të reja, Por ne kemi vërejtur gjithashtu një dinamikë e dëshirë të madhe për të ecur përpara.

Në Numrin 22 të Revistës së Businessmag, ju do të gjeni sipërmarrës të dhjetëvjeçarit të fundit, të cilët po shënojnë historinë e tyre të suksesit pa u ndier. Aktivë, energjikë, vizionarë dhe shumë të thjeshtë, ata mund të jenë një model shumë i mirë për t’u ndjekur. I tillë është Urani. Pasioni për perfeksionizëm e siguri nuk ia ul ritmin marramendës të ngritjes dhe zhvillimit të një biznesi. Ai sot ka ngritur një rrjet biznesesh të tija dhe administron edhe sipërmarrje të tjera.

Në brendësi të revistës do të gjeni edhe sipërmarrës të tjerë, nga Shqipëria dhe Kosova.

Ky numër u është dedikuar personazheve të suksesshshëm dhe zhvillimit të aftësive në shërbim të tregut. Ndaj i kemi dedkuar një paketë speciale artikujsh kapitalit njerëzor, rëndësisë së tij, sfidave dhe projekteve të vitit të arshshëm, të prezantuara në Shkollën Verore organizuar nga projekti zviceran “Aftësi për Punë”.

Mes personazheve ju sjellim Brizida Delvina, administratore e një hoteli në Tiranë, Ajo ka zhvilluar një karrierë ideale në fushën e hoteleri-turizmit. Edhe pse Brizida pëlqen të rrijë larg vëmendjes, ajo është një model frymëzues dhe një mentore e mundshme, tashmë edhe për ju që do …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale