Adidas mbyll fabrikat robotike në Gjermani dhe SHBA - Business Magazine Albania

Adidas mbyll fabrikat robotike në Gjermani dhe SHBA


Adidas është duke mbyllur dy fabrika të këpucëve në Gjermani dhe Shtetet e Bashkuara dhe po lëviz prodhimin e saj në Azi.

Prodhuesi gjerman i veshjeve sportive njoftoi javën e kaluar se do të mbyllë fabrikat pranë Ansbach, Gjermani dhe Atlanta, Georgia. Objektet, të cilat Adidas i quan “Speedfactories”, përdorin teknologji të automatizuar për të prodhuar atlete.

Lexoni: Nike dhe Adidas, letër për presidentin Trump. I luten të ndalojë dhe të mendojë për ato që po bën

Adidas kishte shpresuar të afronte prodhimin e këpucëve më afër konsumatorëve dhe të shkurtonte emetimet e transportit, por tani po zgjedh të vendosë teknologjinë e saj Speedfactory në dy furnitorë në Vietnam dhe Kinë.

“Më shumë se 90% e produkteve tona prodhohen në Azi. Ka më shumë kuptim për të përqendruar prodhimin e Speedfactories, ku dihet se ku janë të vendosur furnizuesit”, tha zëdhënësja Claudia Lange.

“Kjo është më pak për shkak të arsyeve financiare dhe më shumë për arsye organizative,” tha Lange për CNN Business.

Adidas (ADDDF) kishte planifikuar një rrjet global të prodhimit të automatizuar që do të afronte prodhimin e atleteve më afër tregjeve të tij kryesore, duke e lejuar atë t’i përgjigjet kërkesës së konsumatorit më shpejt, ndërsa zvogëlonte ndikimin e tij në mjedis.

Diçka nga ky mision u krye.

Speedfactories “kanë qenë të dobishëm në avancimin e inovacionit tonë të prodhimit”, tha Martin Shankland, kreu i operacioneve globale të Adidas, në një deklaratë.

Kompania tha se prodhimi në dy Speedfactories ekzistues, të cilët po synojnë 1 milion palë këpucë midis tyre çdo vit, do të përfundojë të paktën deri në Prill 2020.

“Ne prodhojmë më shumë se 400 milionë palë këpucë në vit, kështu që vendimi nuk do të ketë një ndikim të madh në gjurmën tonë të karbonit dhe ne do të vazhdojmë përpjekjet tona për të zvogëluar në mënyrë aktive emetimin e karbonit si kompani,” tha Lange.

Lexoni: Adidas me një trend të ri

Teknologjia do të vazhdojë të mundësojë kohë të shkurtër prodhimi dhe prodhimin e llojeve të tjera të këpucëve, jo vetëm këpucë për vrap, tha Adidas.

Kompania do të vazhdojë bashkëpunimin e saj me Oechsler, operatorin e të dy Speedfactories, në fushën e printimit 4D.

“Në të ardhmen, Adidas do të përqendrojë burimet dhe kapacitetet e saj edhe më shumë në modernizimin e furnizuesve të tjerë dhe përdorimin e teknologjisë 4D në prodhimin e këpucëve,” tha ajo.

/CNN

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0