Adidas me një trend të ri - Business Magazine Albania

Adidas me një trend të ri


Është pjesë e iniciativës së Adidas, për të pastruar oqeanin e ndotur. Për këtë projekt Adidas u bashkua ne bisedime pa qëllim fitimesh në pastriminn e oqeanit. Kompanitë kanë zgjedhur zonat e mbledhjes së mbeturinave në të gjithë botën.

Pjesa e sipërme e atletes është e ndërtuar nga plastikë e gjetur në fund të oqeanit. Pjesa anësore është një printim 3D me polyamide dhe përmbajtje rrjete.

Duke përdorur një teknikë të quajtur Tailored Fiber Placement, Adidas i lidh së bashku këto fibra.
Ata po punojnë që t’i largojnë këto mbëtje nga zonat bregdetare dhe ti bëjnë pjesë të ciklit prodhues. Por iniciativa nuk ndalon vetëm te këto këpucë.

Adidas është duke futur gradualisht plastikë në dyqanet e tij, dhe po heq mikrosferat (microbeads) nga produktet e tij.

Ata gjithashtu po punojnë që ta përdorin këtë teknikë edhe në veshje të tjera siç janë Jerseys (veshjet sportive).

Atletja do të jetë e gati për t’u shitur brenda vitit, por akoma nuk ka një datë apo çmim të caktuar.

Akoma dhe më shumë kompani po hedhin hapa drejt reduktimit të mbatjeve në të gjithë botën, që mesa duket do të bëhet një trend i së ardhmes.

/Ky artikull u publikua së pari nga Dezeen.com Business Magazine Albania ka të drejta të plota të ripublikimit të këtij artikulli, në bazë të marrëveshjes mes palëve.

https://www.youtube.com/watch?v=U7K8VIqmj-M

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0