7 aftësitë që duhet të zhvilloni për të pasur sukses - Business Magazine Albania

7 aftësitë që duhet të zhvilloni për të pasur sukses


Rutina dhe zakonet tuaja ndihmojnë në krijimin e jetës tuaj, por sigurisht që ka dhe faktorë të tjerë në lojë.

Sot, dua t’ju tregoj se si zakonet mund të funksionojnë së bashku me aftësitë e tjera për t’iu dhënë suksesin dhe lumturinë që meritoni në jetën tuaj.

Lexoni: Si ndikojnë zakonet në suksesin tuaj?

  1. Kreativiteti – ju mundëson të gjeni zgjidhje unike për problemet dhe t’i shikoni gjërat në mënyra të ndryshme
  2. Të mësuarit – ju mundëson të avanconi dhe të përparoni në jetë. (Nëse dini sekretet e të mësuarit në mënyrë efektive.)
  3. Memorja – një aftësi jetike, sepse pa kujtesë nuk keni asgjë për të bërë dhe asgjë për të fituar nga të gjithë të mësuarit ose eksperiencat që keni fituar gjatë jetës suaj.
  4. Fokusi – nëse jeni duke u ngjitur në shkallët e karrierës, ose duke mësuar si të jeni prind i përgjegjshëm – fokusi është rrjedha që ju lejon të plotësoni detyrat tuaja të përditshme, si dhe t’ju mbajë në rrugën e duhur drejt qëllimeve tuaja finale.
  5. Motivimi – ju ndihmon për të ecur përpara dhe ju jep energji dhe fokus për të arritur detyrat dhe objektivat tuaja. Pa motivim, zakonisht ndihemi të pakënaqur me punën dhe jetën tonë.
  6. Zakonet – përgatitja për punë në mëngjes, ecja me qenin tuaj në mbrëmje, ose krijimi i kohës gjatë fundjavave për familjen dhe miqtë – kjo ndodh si rezultat i zakoneve që keni ndërtuar me kalimin e kohës.
  7. Koha – pa menaxhimin e duhur të kohës, do të luftoni që të arrini qëllimet tuaja kryesore. Ju do të jeni vazhdimisht të zënë, por kjo nuk përkthehet në produktivitet.

Siç mund ta shihni, këto 7 cilësi janë shumë të ndërlidhura me njëra tjetrën dhe me suskesin. Dhe, për rrjedhojë, duke studiuar vetëm një prej tyre, ju rrezikoni të humbni përfitimet e fuqishme që vijnë nga sinteza e të gjithë atyre. Është sikur të hani vetëm minerale … duke harruar të konsumoni gjërat e domosdoshme dietetike si proteina, vitamina, etj.

Lexoni: Fëmijët më të suksesshëm marrin këto 8 dhurata nga prindërit e tyre

Mos më keqkuptoni. Nuk është gjë e keqe të mësoni se si të zhvilloni në mënyrë specifike motivimin ose fokusin tuaj. Por, ju duhet të fokusoheni gjithmonë tek pamja më e madhe. Duke përmirësuar të gjitha këto aftësi, ju do të avanconi shumë më të shpejt në jetën tuaj dhe përparimi do të jetë më i qëndrueshëm gjithashtu.

/Lifehack

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #30 - Nëntor 2022
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0