Si ndikojnë zakonet në suksesin tuaj?


Zakonet tuaja përcaktojnë suksesin dhe lumturinë tuaj në jetë. Nëse nuk jeni as i suksesshëm dhe as i lumtur sa dëshironi të jeni, atëherë ju duhet të ndryshoni zakonet tuaja.

Pyetja është – si ta bëni këtë?

Epo, BusinessMag do të ndajë me ju tre mënyra të thjeshta për të adaptuar zakone të reja pozitive.

Lexoni: 8 zakone të këqija biznesi nga të cilat duhet të hiqni dorë në 2019

1. Shkruani qëllimet tuaja – vendosja e mendimeve tuaja në letër është një mënyrë e shkëlqyer për t’i çuar ato në mendjen dhe sistemin tuaj të besimit. Dhe, kjo është e vërtetë edhe për zakonet. Shkruani qartë dhe konkretisht zakonet e reja që dëshironi të zhvilloni dhe pastaj …

2. Angazhohuni për 30 ditë – sipas natyrës së tyre, zakonet marrin kohë për t’u bërë zakone! Hulumtimet mbi këtë temë tregojnë se, për shumicën prej nesh, duhen të paktën 30 ditë që të kryesh një veprim për t’u bërë zakon.

Për shembull, nëse dëshironi të lexoni një libër frymëzues për 30 minuta çdo mbrëmje, do t’ju duhet ta bëni këtë çdo ditë për një muaj para se të bëhet diçka automatike për të marrë një libër dhe për ta lexuar brenda kohës së dëshiruar.

Një mënyrë për të ndihmuar me këtë është që të …

3. Përqëndroheni në përfitimet – zakonet pozitive në mënyrë të pashmangshme sjellin rezultate pozitive. Dhe një nga mënyrat më të mira për të qëndruar në rrugën e duhur me zakonet e reja është të përqendroheni në përfitimet që do të sjellin.

Vazhdimi i shembullit të mësipërm, leximi i një libri frymëzues për 30 minuta çdo mbrëmje do të mbushë mendjen dhe shpirtin me ide kreative, do t’ju ndihmojë të largoni stresin dhe mbani motivimin tuaj lart. Gjithashtu mund t’ju ndihmojë të flini në mënyrë më paqësore.

Lexoni: Ndrysho zakonet dhe ji më produktiv. Ja 10 ide për këtë

Duke e mbajtur vëmendjen tuaj në përfitimet e zakoneve të reja, do të mund të mbani veten në rrugën e duhur për të adaptuar me sukses zakonet e reja.

burimi: lifehack

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0