Si ndikojnë zakonet në suksesin tuaj? - Business Magazine Albania

Si ndikojnë zakonet në suksesin tuaj?


Zakonet tuaja përcaktojnë suksesin dhe lumturinë tuaj në jetë. Nëse nuk jeni as i suksesshëm dhe as i lumtur sa dëshironi të jeni, atëherë ju duhet të ndryshoni zakonet tuaja.

Pyetja është – si ta bëni këtë?

Epo, BusinessMag do të ndajë me ju tre mënyra të thjeshta për të adaptuar zakone të reja pozitive.

Lexoni: 8 zakone të këqija biznesi nga të cilat duhet të hiqni dorë në 2019

1. Shkruani qëllimet tuaja – vendosja e mendimeve tuaja në letër është një mënyrë e shkëlqyer për t’i çuar ato në mendjen dhe sistemin tuaj të besimit. Dhe, kjo është e vërtetë edhe për zakonet. Shkruani qartë dhe konkretisht zakonet e reja që dëshironi të zhvilloni dhe pastaj …

2. Angazhohuni për 30 ditë – sipas natyrës së tyre, zakonet marrin kohë për t’u bërë zakone! Hulumtimet mbi këtë temë tregojnë se, për shumicën prej nesh, duhen të paktën 30 ditë që të kryesh një veprim për t’u bërë zakon.

Për shembull, nëse dëshironi të lexoni një libër frymëzues për 30 minuta çdo mbrëmje, do t’ju duhet ta bëni këtë çdo ditë për një muaj para se të bëhet diçka automatike për të marrë një libër dhe për ta lexuar brenda kohës së dëshiruar.

Një mënyrë për të ndihmuar me këtë është që të …

3. Përqëndroheni në përfitimet – zakonet pozitive në mënyrë të pashmangshme sjellin rezultate pozitive. Dhe një nga mënyrat më të mira për të qëndruar në rrugën e duhur me zakonet e reja është të përqendroheni në përfitimet që do të sjellin.

Vazhdimi i shembullit të mësipërm, leximi i një libri frymëzues për 30 minuta çdo mbrëmje do të mbushë mendjen dhe shpirtin me ide kreative, do t’ju ndihmojë të largoni stresin dhe mbani motivimin tuaj lart. Gjithashtu mund t’ju ndihmojë të flini në mënyrë më paqësore.

Lexoni: Ndrysho zakonet dhe ji më produktiv. Ja 10 ide për këtë

Duke e mbajtur vëmendjen tuaj në përfitimet e zakoneve të reja, do të mund të mbani veten në rrugën e duhur për të adaptuar me sukses zakonet e reja.

burimi: lifehack

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0