7 aftësi që do t’ju shpërblejnë gjatë vitit 2022 - Business Magazine Albania

7 aftësi që do t’ju shpërblejnë gjatë vitit 2022

aftësi

Përmirësimi i vetes është një proces për t’u bërë më i mirë. Ka të bëjë me heqjen dorë nga pjesët jo të shëndetshme të jetës suaj dhe zëvendësimin e tyre me pjesë të shëndetshme. Ka shumë aspekte të ndryshme për vetë-përmirësimin. Ju mund të zgjidhni të krijoni zakonin e të ngrënit ushqim më të shëndetshëm, ose mund të filloni të ushtroheni më shpesh. Ju gjithashtu mund të përmirësoheni në menaxhimin e kohës tuaj, ose të gjeni një hobi të ri për t’u marrë në kohën tuaj të lirë!

Menaxhimi i kohës suaj:

Nuk është sekret që në botën e shkrimit të përmbajtjes, koha është një burim i çmuar. Shpesh ju duhet të qëndroni zgjuar gjithë natën për të vazhduar me afatet, dhe më pas të punoni në projektin e radhës në mëngjes kur tashmë jeni të rraskapitur. Kështu shkon, apo jo?

Kjo nuk është domosdoshmërisht e vërtetë. Sipas një studimi nga Universiteti Penn State, “Menaxhimi i kohës suaj” është një nga zgjidhjet më të zakonshme që njerëzit i vendosin vetes në fund të çdo viti kalendarik.

Ka shumë mënyra se si mund ta menaxhoni më mirë kohën tuaj, në mënyrë që ngarkesa juaj e punës të mos duket aq e madhe. Disa metoda përfshijnë punën në mënyrë më të zgjuar, jo më fort; të tjerat përfshijnë punë me orë më të gjata, por në mënyrë më efikase.

Të qenit empatik:

Ju mund të jeni individi më i disiplinuar, më i shkëlqyer, madje edhe më i pasur në botë, por nëse nuk kujdeseni për njerëzit e tjerë ose nuk keni empati për ta, atëherë nuk jeni gjë tjetër veçse një person pa ndjenja.

Lexoni: 2022 po troket në derë! Ja aftësitë që duhet të zhvilloni patjetër

Bëni bisedë pozitive me veten:

Nuk ka rëndësi se çfarë mendojnë të tjerët për ju, por ajo që ju mendoni për veten sigurisht që ka rëndësi. Nëse nuk besoni në veten tuaj, vështirë se mund të arrini gjithçka.

Jini të sinqertë:

Është e rëndësishme të përqafoni dobësitë tuaja në mënyrë që të përmirësoni atë që ju mungon. Dashuria për veten është të dini se nuk jeni perfektë, por në vend që të kini turp, ka mënyra për të punuar për t’u bërë një person më i mirë.

Ëndërroni dhe veproni:

Duhet të ëndërrosh, por më e rëndësishmja, duhet të punosh për atë që ëndërron. Nëse nuk bëni diçka për veten tuaj, gjithmonë do të vazhdoni të ëndërroni dhe të shteroni energjinë tuaj.

Jetoni në të tashmen:

Pavarësisht se çfarë ka ndodhur në të kaluarën tuaj, ju duhet të jetoni në të tashmen. Ky është një mësim për t’ju përgatitur për diçka më të madhe se ajo në të cilën besoni.

Punoni për të tashmen tuaj dhe bëni të ardhmen tuaj më të gëzuar.

Jini konsistent:

Shumica e njerëzve dështojnë vetëm sepse dorëzohen shumë shpejt. Duhet të dini se gjërat e mëdha kërkojnë kohë. Dhe nëse doni diçka që do të ndryshojë jetën tuaj, jini të durueshëm, jini të qëndrueshëm.

Njerëzit konsistentë janë ata që arrijnë atë për të cilën flasin dhe ëndërrojnë.

/medium.com

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0