6 raste të përdorimit të Blockchain në teknologji - Business Magazine Albania

6 raste të përdorimit të Blockchain në teknologji


Teknologjia Blockchain zakonisht është e lidhur me Bitcoin dhe kriptomonedha të tjera, por kjo është vetëm maja e ajsbergut. Disa njerëz mendojnë se Blockchain mund të përfundojë duke transformuar një numër të industrive të rëndësishme, nga kujdesi shëndetësor deri në politikë.

Kjo teknologji pritet që në të ardhmen të jetë një nga mënyrat më efketikve për parandalimin e mashtirmit dhe sigurimit të një sigurie të lartë. Me poshtë do të trajojtmë disa nga rastet e përdoritmit të kësaj teknologjie që kosiderohet si e ardhmja.

Lexo: Blockchain, teknologjia inovative që po ngjall kuriozitet edhe për shqiptarët

1. Identiteti

Le të fillojmë me kartat e identitetit, shenjat dhe gjërat. Ju keni dëgjuar për printerët 3D apo jo? Si i verifikoni ato? Disa organizata ofrojnë shërbim online të verifikimit. Ju mund të skanoni kartën ose shënoni numrin dhe të verifikoni nëse është autentik. Por, kjo mund të jetë e kushtueshme, ju duhet të paguani për cloud-in. Me Blockchain ju nuk keni për të ndërtuar infrastrukturën tuaj të identitetit, ju mund të përdorni Ethereum Open Blockchain për të ruajtur detajet e identitetit. Çdokush që dëshiron të verifikojë duhet vetëm të bëj kërkesë për t’u hapur Blockchain.

2. Noteria

Shumica e të dhënave tuaja të pronësisë ruhen në librat e llogarive dhe ruajtjeve të të dhënave. Këto libra janë lehtësisht të manipulshme, çka është me rrezik. Të dhënat mbi Blockchain nuk mund të ndryshohen. Në një Blockchain ka dy gjëra. Një bllok dhe një zinxhir. Në një nivel shumë të lartë, ajo është vetëm një zinxhir i blloqeve. Meqenëse është brenda kompjuterëve, ne mund të përjashtojmë gjërat fizike. Këtu informacioni dixhital ndahet në blloqe dhe lidhet së bashku. Për shembull, konsideroni blloqet e mëposhtme, secili përfaqëson një vend. Secili prej tyre përmban emrat e qytetit të vendit përkatës.

3. Asetet dixhitale

Shpresoj të keni dëgjuar për ICO-të (Checkout TravelChain). Është një mënyrë e re për të rritur investimet. Kushdo diku mund të bëhet investitor. Kur dikush investon në kompaninë tuaj ju duhet t’i jepni diçka mbrapsht? Si për shembull aksione? ICO-të ofrojnë një aset dixhital të quajtur token. Këto token do të ruhen në portofolin tuaj Blockchain (Checkout Coinbase). Ju do të jeni në gjendje të përdorni ato për të paguar shërbimet e kompanisë ose t’i shkëmbeni në një datë të mëvonshme kur rritet vlera e tij.

4. Kontratat e zgjuara

Le të marrim një shembull për ta demostruar më mirë.

Mark nuk e ka paguar qeranë e tij për pesë muaj. Kur Sara e pyet, ai premton të paguajë më vonë. Ajo është e pafuqishme. Nuk mund të përballojë një avokat. Gjykatat marrin tetë muaj deri në gati një vit për të zbatuar veprimet. E vetmja mundësi është të bindësh Markun.

Biznesi i Joe

Joe është një biznesmen. Ai bën biznes me korporata të ndryshme në baza të shpeshta. Disa muaj më parë ai nënshkroi një kontratë me një shitës me pakicë. Edhe pse kushtet e kontratës janë përmbushur. Shitësi me pakicë refuzoi të paguante. Këta njerëz përfitojnë nga sistemi ligjor dhe e bindin Joe-in të paguajë më pak. Joe kishte përvoja të tilla më parë. Në disa raste, ai shkoi në gjykatë. Koha dhe paratë që kishte shpenzuar i kushtonin atij fitimet e tij.

Si mund ta ndihmojmë Sara dhe Joe?

Në rastin e Sara, duhet të bëjmë Markin të paguajë qeranë çdo muaj. Një shkak i bazuar në kohë. Aplikacioni juaj i kalendarit përdor shenja të tilla për t’ju dhënë njoftime për ngjarjet e paracaktuara.

Në rastin e Joe-it, sapo të përmbushen kushtet e marrëveshjes, pala tjetër duhet të paguajë. Merrni parasysh kohën e fundit që keni blerë një ebook nga Amazon. Amazon do ta dorëzojë atë vetëm pasi të jetë konfirmuar pagesa.

Lexo: Pse kompanitë e mëdha teknologjike po injorojnë blockchain-in?

Çështja është që programet kompjuterike të zbatojnë udhëzime të tilla në mënyrë konsistente. E bëri kur klikuat në këtë artikull, zbriti poshtë, etj. Për të ndihmuar Sara, ne kemi nevojë për të kthyer marrëveshjet e kontratës në kod.

Pseudo-Kodi  i kontratës së zgjuar midis Sarës dhe Markut

Nëse data e sotme është 30 dhe qeraja nuk paguhet atëherë
Transfero $ 500 nga llogaria e Markut në llogarinë e Sara

Por ku e vendosim këtë kod? Duhet të vendoset në kompjuterët e të gjitha palëve të përfshira. Banka, Sara dhe Mark do të jenë pjesë e një rrjeti privat Blockchain. Joe dhe Sara do të nënshkruajnë një kontratë të koduar (a.k.a kontratë të zgjuar/smart contract). Pastaj është vendosur në rrjet. Banka Mark dhe Sara do të kenë një kopje. Më 30 të çdo muaji, kur orën 12:00. Shuma e rënë dakord merr transferuar nga llogaria e Markut në llogarinë e Sara. Joe filloi të përdorë kontrata të zgjuara për të detyruar klientët e tij që të paguajnë shumën e rënë dakord.

Sara është e lumtur, sepse ajo nuk duhet të besojë në pëlqimin e Markut për të transferuar qiranë. Joe është i kënaqur sepse ai nuk duhet të shkojë në një gjykatë për drejtësi. Në vend të kësaj, ai mund t’i shpenzojë këto përpjekje për të rritur biznesin e tij.

5. Votimi Dixhital

Mos harroni se herën e fundit keni qëndruar në një radhë të gjatë për të votuar? Po nëse votimin mund ta bëni në shtëpi? Problemi më i madh me votimin online është siguria e tij. Votat mund të ndryshohen ose hakerët mund të zbulojnë se për kë keni votuar. Blockchain mund të bëjë votën tuaj anonime dhe të sigurojë siguri më të mirë. Meqënëse pjesëmarrja e votuesve në botë është e ulët, votimi dixhital mund të sjellë më shumë pjesëmarrës.

Lexo: Çfarë Është Teknologjia “Blockchain” ose Teknologjia me Blloqe Zinxhir?

6. Memoria e Shpërndarë

Aktualisht përdorni shërbime si Gdrive, Dropbox për të ruajtur skedarët tuaj. Problemi është që ju duhet t’u besoni atyre se ata nuk do të përgjojnë në të dhënat tuaja. Qeveritë mund t’i detyrojnë ata të zbulojnë të dhënat nëse kërkohet. Të dhënat në Blockchain ruhen në kompjuterë të ndryshëm në rrjet me encryption të lartë. Kjo mund të zvogëlojë shpenzimet. Nëse ke një hapësirë të tepërt në kompjuterin tënd, mund të marrësh me qera kapacitetin tuaj të tepërt të ruajtjes.

/webhostblog

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #30 - Nëntor 2022
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0