5 mjete që mund t’ju kursejnë paratë e biznesit


 

Nuk ka kohë më të përshtatshme se ditët e sotme për të ruajtur burimet tuaja. Ne jetojmë në një epokë teknologjike ku gjërat nuk duhet të jenë vetëm më të thjeshta dhe më të shpejta, por edhe më të lira. Për sipërmarrësit të cilët janë mendimtarë avangard, të kursesh paratë e biznesit duhet të jetë prioritet. T’u drejtoheni disa lloje të mjeteve për të kursyer paratë e ndihmojnë biznesin tuaj ta ketë më të lehtë nga ana e termave financiarë. Këtu janë vetëm 5 lloje të mjeteve që ju ndihmojnë në arritjen e objektivit të lartpërmendur:

1. Sistemet e pagesave nëpërmjet telefonit

sistem pagese-mobile-businessmag

Me evoluimin që nga kohërat e vjetra, sistemet e pagesave nëpërmjet telefonit janë bërë më të besueshme për bizneset. Po, mund të gjeni këtë teknologji që nga dyqanet e vogla deri te zinxhirët e restoranteve. Me mjete të pagesave si Intuit’s GoPayment, pagesat janë bërë më fleksibile për konsumatrët dhe më me pak kosto për zotëruesit e bizneseve, që mund ta përdorin këtë sistem të regjistrimit të cash-it për të pranuar pagesa pothuajse nga çdo smartphone. Me këtë mjet pagese, biznesi juaj mund të udhëtojë më lirisht dhe mund të marrë pagesat për të mirat dhe shërbimet tuaja pa shumë përpjekje.

2. Softueret me bazë teknologjinë e “resë”

softuere cloud-kursinm në biznes-businessmag

Nëse doni ta keni më shumë fokusin te ndërmarrja, por nuk doni të paguani për një server, softueret me bazë teknologjinë e “resë” mund të jenë zgjidhja për biznesin tuaj. Për nevojat tuaja, ju mund të provoni Zoho dhe Google. Zoho ofron mjete të ndryshme në platformën e saj, që mund t’ju ndihmojnë të zgjeroni biznesin tuaj në shumë mënyra. Këto lloj softueresh mund të jenë të vlefshme dhe nuk do të “trondisin” buxhetin e kompanisë suaj.

3. Ndërtuesit e faqeve

Website Under Construction

Po të jeni të aftë të ndërtoni websiten tuaj mund të jetë shumë më mirë për biznesin tuaj. Është më e zgjuar të gjeni mbështetje te ndërtuesit e faqeve online se sa të kërkoni ndihmë nga kompanitë e dizenjimit të faqeve të internetit. E vërteta është se duhet të konsideroni pozicionin (renditjen) e website-t tuaj, koston dhe efikasitetin kur mendoni të ndërtoni një website. Prandaj është shumë e rëndësishme pse duhet të jeni tepër të përpiktë me zgjedhjen tuaj se kë merrni për ndërtimin e faqes.

4. Financim nga publiku

Crowd Funding. Internet Concept. Red Arrow with "Crowd Funding" Slogan on a Grey Background. 3D Render.

Mund ta konsideroni amatoreske dhe jo të besueshme, por do të mahniteni se sa shumë individë dhe kompani po e përdorin këtë mjet për të arritur objektivat në lidhje me efektivitetin e kostos për të financuar projektet e tyre. Mbledhja e fondeve nga publiku mund të jetë një mjet shumë i dobishëm për të ndihmuar biznesin tuaj që të “ngrihet nga toka” dhe të zgjerohet me projekte të tjera. Mbledhja e fondeve nga publiku mund të arrihet nëpërmjet kanaleve si Fundable dhe Kickstarter. Nëse zotëroni një biznes, mund ta përdorni këtë mjet konvencional për të përftuar fonde për biznesin tuaj.

5. Linux dhe Open Source

opensource-linux-businessmag

Ajo që kanë mundur të bëjnë Linux dhe Open Source gjatë viteve të kaluara është të stabilizojnë një ndërveprim më konkret të biznesit ndërmjet klientëve dhe harduereve. Ato kanë treguar se mund të bëhen shumë gjëra duke përdorur një ndërfaqës (interface) të përdoruesit më shumë se sa me procesin tradicional të vendosjes së një butoni “Start” ose një simbol të një “task bar” (fasha e detyrave). Linux dhe Open Source janë aktualisht platforma të gatshme biznesi që dëshmojnë se bizneset mund të punojnë me mjete si manaxhimi i burimeve njerëzore, manaxhimi i burimeve të klientëve dhe me të tjera burime të ngjashme. Përndryshe këto burime nuk mund të jenë të aksesueshme nga pronarët e bizneseve.

Por jo të gjitha këto mjete mund të rezultojnë të dobishme për biznesin tuaj. Ju duhet të kuptoni se ka edhe shumë mjete të tjera të cilat nuk janë të aplikueshme vetëm për biznesin tuaj, por mund t’ju kursejnë para dhe t’jua bëjnë punën më efiçiente.

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale