5 industritë më të mira për fillimin e një biznesi në 2021 - Business Magazine Albania

5 industritë më të mira për fillimin e një biznesi në 2021

Këto janë sektorët që çdo sipërmarrës aspirues duhet të njohë këtë vit.

Në periudhat e ndryshimeve dramatike, sipërmarrja lulëzon. Kur pandemia Covid-19 ndryshoi kaq shumë aspekte të jetës sonë, ajo gjithashtu përshpejtoi rritjen e disa industrive të sapolindura dhe hapi fusha të reja, në të cilat themeluesit që mund të mendonin shpejt, mund të fillonin dhe të rrisnin biznese të suksesshme. Lexoni për të mësuar se cilat industri do të krijojnë gjeneratën e ardhshme të startup-eve me rritje të shpejtë.

Trajnimi në vendin e punës përmes simulimit virtual

Realiteti virtual dhe mjetet e realitetit virtual ishin në rrugën për t’u integruar në vendin e punës kur pandemia e Covid-19 përshpejtoi miratimin e tyre. Startup-et tani po zhvillojnë simulime për të trajnuar punonjësit në një sërë aftësish “të forta” dhe “të buta”, duke filluar nga instalimi i paneleve diellorë dhe ndërveprimi me ankesa të shërbimit ndaj klientit deri te identifikimi i paragjykimeve në vendin e punës dhe udhëheqja me empati.

Lexo: Rikthehet “Think Big” nga Businessmag.al  

Interesi i kapitalit sipërmarrës në këtë sektor mbetet i fortë. Investimi global i VC në startup-et e AR dhe VR arriti një rekord prej 8.5 miliardë dollarë në 600 marrëveshje në 2019, sipas kompanisë kërkimore PitchBook. VR premton të trajnojë më shumë njerëz në më pak kohë sesa trajnimet personale ose ato online. Për më tepër, simulimet i lejojnë punonjësit të praktikojnë skenarë që do të ishte e vështirë ose e rrezikshme të krijohen në jetën reale dhe të dhënat që ata mbledhin mund t’u japin punëdhënësve një pamje më të qartë të progresit të punëtorëve.

Përmirësimi i shtëpisë direkt te konsumatori

Nëse kompanitë origjinale të mallrave shtëpiake të DTC synonin banorët e apartamenteve, duke shitur dyshekë, mobilje dhe bimë shtëpie, vala tjetër po lëviz në periferi. Amerikanët po vendosen jashtë qyteteve dhe po përqafojnë markat e DTC për projektet e tyre për përmirësimin e shtëpive në vend që të blejnë te gjigandët e shitjes me pakicë si Home Depot dhe Lowe.

Në veçanti konsumatorët e rinj po tërhiqen drejt markave më të personalizuara me estetikën dhe komoditetin që janë mësuar. Startup-et e përqendruara në përmirësimin e shtëpive që shesin drejtpërdrejt te konsumatorët përfshijnë ato të bojës, rimodelimit të banjos dhe interior, tapiceri me porosi.

Mjetet e monitorimit të pacientëve

Kërkesa për shërbime të kujdesit shëndetësor në distancë gjatë pandemisë ka qenë një terren sprovues për industrinë e telehealth. Pajisjet dhe softueri për monitorimin e pacientit në distancë janë një komponent thelbësor i telehealth, pasi aftësia për të gjurmuar shëndetin e pacientit në distancë ka qenë kritike për rritjen e popullatës së pacientëve të moshuar dhe atyre me gjendje kronike.

Investimet e fundit në industri parashikojnë një të ardhme të ndritur për kompanitë me teknologjitë më të mira. Preventice Solutions, një kompani që kujdeset për monitorimin e problemeve të zemrës në distancë, mblodhi 137 milion dollarë në vetëm një raund të Serisë B korrikun e kaluar. Biofourmis, i cili prodhon veshje dhe softuer për monitorimin në distancë të pacientëve me kancer dhe gjendje të tjera kronike, mblodhi 100 milion dollarë shtatorin e kaluar. Të ardhurat totale të industrisë telehealth parashikohet të rriten me një normë vjetore mbi 8%, në 4.8 miliardë dollarë deri në 2025, sipas firmës së hulumtimit të tregut IBISworld.

Zgjatimet e flokëve me bazë bimore

Gërshetat plastike, ose flokët gërshet, janë popullore në mesin e grave me ngjyrë të zezë lëkure, por ato mund të shkaktojnë kruajtje dhe acarim të dhimbshëm. Zgjatimet e flokëve me bazë bimore, një risi që përmban materiale si fibra bananeje, ofron një zgjidhje të mundshme për këtë problem dhe vjen në një kohë kur konsumatorët gjithnjë e më shumë po kërkojnë produkte me bazë bimore.

Lexo: Sindroma impostues që përjetojnë sipërmarrësit e rinj dhe bizneset e vogla

Mundësia e tregut për zgjatjen e flokëve me bazë bimore është e konsiderueshme.

Shërbimet e aksesit digjital

Kur bizneset e fuqishme të tregtisë globale operonin në internet, shumë biznese krijuan uebfaqe dhe aplikacione, pa marrë parasysh mundësitë e aksesit. Rezultati ishin problemet kryesore të pajtueshmërisë: Vitin e kaluar u mbajtën 3,550 procese gjyqësore që pretendonin shkelje digjitale të Ligjit për Amerikanët me Aftësi të Kufizuara, një rritje prej 23 përqind gjatë vitit 2019, sipas një studimi nga kompania e aksesit digjital UsableNet.

Lexo: 10 mësimet më të rëndësishme në ekonomi dhe financa

Përdorimi i veçorive të tilla si titra në video për përdoruesit me probleme dëgjimi dhe me dëgjim të dobët dhe teksti alt në imazhe për përdoruesit e verbër dhe me shikim të dobët sinjalizon që organizata juaj kujdeset për persona me aftësi të kufizuara, pavarësisht nëse ata janë klientët tuaj ose punonjësit e mundshëm. Ka shumë zgjidhje të automatizuara për të kontrolluar faqen tuaj në internet për pajtueshmërinë e ADA, por këto shërbime vlerësohet se humbasin deri në 80 përqind të informacionit me të cilin përballen përdoruesit me aftësi të kufizuara. Startup-et që mund të ndihmojnë inxhinierët e programeve kompjuterikë të gjejnë dhe rregullojnë problemet e aksesit në faqet e internetit dhe aplikacionet e tyre kanë mundësine e rrallë për të zgjidhur një problem tepër të përhapur.

INC

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0